Jump to content

Kürt Kimliği

Lux e Tenebris

Recommended Posts

Inan ben bu lafa maruz kalmaktan dolayi en ufak bir rahatsizlik hissetmiyorum.

Rahatsız etmek amacıyla söylenmiyor zaten, gerçek liberallerden ayırdetmek için söyleniyor.

Bu kelimenin yoneltildigi insanlarin ortak ozelligi sadece resmi ideolojiye karsi fikirde olmalaridir.

Bu da liboş savunması.

Liboş kelimesini sadece Kemalistler değil, sosyalistler de kullanıyor.

sosyalistlerin resmi ideoloji ile ne alakası var..

Bu da liboş savunması.

Liboş kelimesini sadece Kemalistler değil, sosyalistler de kullanıyor.

sosyalistlerin resmi ideoloji ile ne alakası var..

Kemalizm karsiti olan sosyalistler mi bunlar? Yoksa nasyonel sosyalistler mi?

Eger gercek sosyalistler de bu sozu benimsiyor ve kullaniyorsa bu sadece onlarin da homofobi illetinden muzdarip oldugunu gosterir, insallah dogru degildir bu, cok uzulurum oyleyse

Akp yaltakçılığı yapıp işi gücü Atatürk'e laf atmak olan,memlekette ki hiç bir sorunu,Akp faşizmini,baskıcı rejimi görmeyip sadece ve sadece Atatürk'e sallama misyonu edinmiş kişilere söyleniyor bu söz genelde.Çünkü Türk Liberalleri için özgürlük falan bahane amaç Atatürk'ü silmek.Son demokrasi sıralamasında 89. olmuşuz, bir sürü Afrika ülkesi bile bizi geçmiş kimin umrunda?Basın özgürlüğünde sondan 2. olmuşuz kim takar?

Onlar için mühim olan ceplerinin dolması,Atatürk'e sallamak.Bu yüzden bu heriflere liberal demek gerçek liberallere haksızlık olacağından liboş deniliyor.

Bu insanlarin ideolojilerinden nefret ediyor olabilirsin. Sadece libos kelimesi sorun yaratiyor, bunu bile anlamayan birine ne anlatiyim

Bu insanlarin ideolojilerinden nefret ediyor olabilirsin. Sadece libos kelimesi sorun yaratiyor, bunu bile anlamayan birine ne anlatiyim

Sen anlamıyorsun.Eğer gerçek liberallerle bu adamları aynı kefeye koyarsan gerçek liberallere haksız edersin.Liboş kelimesi gördüğüm kadarıyla bir tek senin için sorun yaratıyor.Kendine güvenen bir insan bu kelimeden rahatsız olmaz.Tekrar ediyorum eşcinsellerde bu kelimeden rahatsız olmuyorken bu çığırtanlık niye? Amacının ne olduğu belli ama neyse..

Sen anlamıyorsun.Eğer gerçek liberallerle bu adamları aynı kefeye koyarsan gerçek liberallere haksız edersin.Liboş kelimesi gördüğüm kadarıyla bir tek senin için sorun yaratıyor.Kendine güvenen bir insan bu kelimeden rahatsız olmaz.Tekrar ediyorum eşcinsellerde bu kelimeden rahatsız olmuyorken bu çığırtanlık niye? Amacının ne olduğu belli ama neyse..

Hicbir sorun yok, escinsellerin rahatsiz olmamasi burada cinsiyetcilik yapildigi gercegini gostermeme engel degildir.

Bu kelime her kullanildiginda muhtap kisiye nonos-ibne denmis hissi yaratmak hedefleniyor. Bu kadinlari pek rahatsiz etmez zaten, erkekleri esas hedef alir. Bunu duyup ofkelenen kisi(kadin veya erkek) de ayni sekilde homofobiktir. Mevzu seni asiyorsa dahil olmak zorunda degilsin

Hicbir sorun yok, escinsellerin rahatsiz olmamasi burada cinsiyetcilik yapildigi gercegini gostermeme engel degildir.

Bu kelime her kullanildiginda muhtap kisiye nonos-ibne denmis hissi yaratmak hedefleniyor. Bu kadinlari pek rahatsiz etmez zaten, erkekleri esas hedef alir. Bunu duyup ofkelenen kisi(kadin veya erkek) de ayni sekilde homofobiktir. Mevzu seni asiyorsa dahil olmak zorunda degilsin

Bu konuyu daha fazla dağıtmaya gerek yok.Eğer istersen başka bir başlık aç orada tartışalım.

Konunun buraya gelmesi dagilma olmadi, kendini anti fasist sanip ikide bir bu lafi edenlere neyin ne oldugunu gostermek boynumuzun borcu

Konu hakkinda bir baslik acarim, simdi cikmam lazim

:D

Liboş kelimesini ilk kullanan Uğur Mumcu'dur.Bunuda senin gibi liberal faşistler için kullanmıştır.Bunlarında ortak noktaları 83 te Turgut Özal iktidara geldiğinden beri ve sonrasında bütün iktidarları destekleyen ama muhalif gibi duran ve anlamsızca herşeyde Chp'yi eleştiren bir grup olmaları.

Kaldı ki TDK'ya bile girmiş bir sözcük bu.Ama senin gibi aşağlık kompleksi olan insanlar sonunda -oş eki olan her kelimeyi böyle anlamadan yorumlamaları gayet normal.

:D

Liboş kelimesini ilk kullanan Uğur Mumcu'dur.Bunuda senin gibi liberal faşistler için kullanmıştır.Bunlarında ortak noktaları 83 te Turgut Özal iktidara geldiğinden beri ve sonrasında bütün iktidarları destekleyen ama muhalif gibi duran ve anlamsızca herşeyde Chp'yi eleştiren bir grup olmaları.

Kaldı ki TDK'ya bile girmiş bir sözcük bu.Ama senin gibi aşağlık kompleksi olan insanlar sonunda -oş eki olan her kelimeyi böyle anlamadan yorumlamaları gayet normal.

Bu laf en ufak bir homofobik saldiri amaci tasimiyor diyorsun ve bunda cok israrcisin

Veyahut, bu grup o kadar berbat ki, bu lafi hak ediyorlar demeye getiriyorsun

Yukaridaki iletinde bu argumanlarin ikiside mevcut, durum vahim gibi

Bu laf en ufak bir homofobik saldiri amaci tasimiyor diyorsun ve bunda cok israrcisin

Veyahut, bu grup o kadar berbat ki, bu lafi hak ediyorlar demeye getiriyorsun

Yukaridaki iletinde bu argumanlarin ikiside mevcut, durum vahim gibi

Evet homofobik bir saldırı ile uzaktan yakından alakası yok.

Liboş: Liberal ekonomiyi ve liberal siyaseti savunurken çabucak zengin olmayı amaçlayan ve bu yolda hiçbir değer yargısını kabul etmeyen, her şeyi mübah gören kimse.

http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=libo%C5%9F

Daha ne diyelim sana jadi?

Liboş: Liberal ekonomiyi ve liberal siyaseti savunurken çabucak zengin olmayı amaçlayan ve bu yolda hiçbir değer yargısını kabul etmeyen, her şeyi mübah gören kimse.

Eger bunun tanimi buysa bana hangi gerekceyle libos deniyor? Nereden varildi bu kaniya, ne yaptim da kolaydan zengin olmayi amaclayan biri damgasi yedim?

Geciniz bunlari. Girtlaginiza kadar yalana batmissiniz. Bir insanin resmi ideolojiye muhalif olmasi libos lafina maruz kalmasina yeterlidir.

Insanlara, fikirlerine saygi gosteremiyorsunuz, tek bildiginiz hakaret, irkcilik, ayrimcilik

Eger bunun tanimi buysa bana hangi gerekceyle libos deniyor? Nereden varildi bu kaniya, ne yaptim da kolaydan zengin olmayi amaclayan biri damgasi yedim?

Geciniz bunlari. Girtlaginiza kadar yalana batmissiniz. Bir insanin resmi ideolojiye muhalif olmasi libos lafina maruz kalmasina yeterlidir.

Insanlara, fikirlerine saygi gosteremiyorsunuz, tek bildiginiz hakaret, irkcilik, ayrimcilik

Senin Türkiye hakkında ki bilgin sadece forumlarda okuduğun kadar.Bu durumda bile böyle üfürmen yokmu insan deli ediyor.Resmi ideolojiyi sahiplenmiş kişilerin sayısı yok denecek kadar az.Bu ülkede sosyalistinden,komünistine,şeriatçısına bi ton adam var resmi ideolojiyi reddeden.Hangi birine liboş denilmiş.

Taraf gazetesinden,Star gazetesine,Sabah gazetesine kadar yazarlarının çoğu liboşluk örneği sergilemektedir.Bangladeş,Gana,Malezya gibi ülkeler bile demokrasi sıralamasında bizi geçmiş, basılmayan kitaplar toplatılmış, gazeteciler teker teker içeri atılmış,basın özgürlüğünde yerlerde sürünüyoruz ama kimsenin umrunda değil.Onların umrunda olan tek şey Akp kıçı yalayıp ceplerinin dolması.Geç bunları jadi.

Faşistliğinde,ayrımcılığında kralını siz yapıyorsunuz.Türkiye düşmanlığı yapayımda nasıl olursa olsun.Sende ki tam olarak aşağlık kompleksi.

Laf ebeligini kes soruma cevap ver. Benim hayatim hakkinda ne biliyorsun ki kolay yoldan zengin olmak icin her seyi yapacak biri oldugum sonucuna variyorsun? Cevap ver buna

Ikincisi, Avrupa'ya gelip, burada bir sure yasayip, burayi inceleyip, arti, bazi Turkiye'yi bilen entellektuel cevrelerle vakit gecirmem, Turkiye'de kemalizm adi altinda oynanan tiyatroyu gormeme neden olduysa ve ben dusuncelerimi, insanlari ikna etme kaygisi da tasiyarak paylasiyorsam, butun bunlar icin bana hakaret etme hakkini nereden buluyorsunuz?

Soyledigim hicbir seye elle tutulur tek yanit alamiyorum, sadece hakaret, kufur, yada vatan hani, bolucu en nihayetinde libos tarzi cevap ureterek ne kadar alcak seviyelerde oldugunuzu nasil olurda goremezsiniz?

Türkiye'de kendini ilerici addeden kesimin çok büyük bir sorunu var, inanılmaz dogmatikler. Kendi savundukların görüşlerin doğru olduğuna, ve de bunların doğruluğuna öyle güçlü bir biçimde inanıyorlar ki özellikle eğitimli, dünyayı tanıyan insanların kendileri ile fikir ayrılıkları yaşayabilecekleri ve de yaşadıkları gerçeğini hazmetmekte zorlanıyorlar. Onlar için kendileri gibi düşünmeyen insanların varlığını açıklayabilecek iki seçenek var. Birincisi şu: Bir kişi cahildir, eğitimsizdir, din ile beyni yıkanmıştır vs. ondan doğru düşünememektedir. İkinci seçenek ise şudur : Doğru düşünmek için gerekli donanıma sahip olduğunu düşündükleri bireylerin, bu bahsettiğimiz kesimin siyaset vb. konularda dediklerinin doğru olduğunu bilmelerine rağmen para vb. çıkar karşılığı yalan söyledikleridir. Zira onların dünya hakkındaki gözlem, öngörü ve dilekleri tartışmasız (self-evident) bir biçimde doğrudur, ve eğitimli, akıllı addedecekleri bir şahıs da hem onlarla fikir ayrılığı yaşayıp hem de dediklerinde samimi olamaz. Bütün bu liboş muhabbetinin temelini oluşturan kafa yapısı da işte budur.

Laf ebeligini kes soruma cevap ver. Benim hayatim hakkinda ne biliyorsun ki kolay yoldan zengin olmak icin her seyi yapacak biri oldugum sonucuna variyorsun? Cevap ver buna

Ikincisi, Avrupa'ya gelip, burada bir sure yasayip, burayi inceleyip, arti, bazi Turkiye'yi bilen entellektuel cevrelerle vakit gecirmem, Turkiye'de kemalizm adi altinda oynanan tiyatroyu gormeme neden olduysa ve ben dusuncelerimi, insanlari ikna etme kaygisi da tasiyarak paylasiyorsam, butun bunlar icin bana hakaret etme hakkini nereden buluyorsunuz?

Soyledigim hicbir seye elle tutulur tek yanit alamiyorum, sadece hakaret, kufur, yada vatan hani, bolucu en nihayetinde libos tarzi cevap ureterek ne kadar alcak seviyelerde oldugunuzu nasil olurda goremezsiniz?

Laf ebeliği yapan sensin.Sana verdiğim o kelimenin sözlük anlamı.Sen rejim karşıtı olabilirsin bu beni ilgilendirmiyor.Ama argümanları sunarken yalanlara başvuruyorsun,ahlaksızlık yapıyorsun,anti demokratik bir partiyi yalanlarla demokrat göstermeye çalışıyorsun.Buda senin liboş olman için yeterlidir benim için.Kolay yoldan zengin ol yada olma çokta fifi.Önemli olan yaptığın ahlaksızlık.Tarihi gerçekleri çarpıtman vs bunlarda cabası.

Sana kimse hakaret etmiyor.Sen kaç defa kemalistler için dinazor vb kelimeler kullandın kimse senin gibi çıkıp ühü ühühü hakaret ediyorlar demedi.Sen istediğini paylaş ama sen sadece kuru sıkı laf atıyorsun.Kanıt getirmiyorsun,kafandan birşeyler söyleyip kanıt isteyenlerede hakaret ediyorsun.Belgesiz boş konuşuyorsun.Sonra ağlaşıyorsun.Savunduğun şey hakkında daha bir tane yazı,makale vs birşey asmadın şuraya.

Türkiye'de kendini ilerici addeden kesimin çok büyük bir sorunu var, inanılmaz dogmatikler. Kendi savundukların görüşlerin doğru olduğuna, ve de bunların doğruluğuna öyle güçlü bir biçimde inanıyorlar ki özellikle eğitimli, dünyayı tanıyan insanların kendileri ile fikir ayrılıkları yaşayabilecekleri ve de yaşadıkları gerçeğini hazmetmekte zorlanıyorlar. Onlar için kendileri gibi düşünmeyen insanların varlığını açıklayabilecek iki seçenek var. Birincisi şu: Bir kişi cahildir, eğitimsizdir, din ile beyni yıkanmıştır vs. ondan doğru düşünememektedir. İkinci seçenek ise şudur : Doğru düşünmek için gerekli donanıma sahip olduğunu düşündükleri bireylerin, bu bahsettiğimiz kesimin siyaset vb. konularda dediklerinin doğru olduğunu bilmelerine rağmen para vb. çıkar karşılığı yalan söyledikleridir. Zira onların dünya hakkındaki gözlem, öngörü ve dilekleri tartışmasız (self-evident) bir biçimde doğrudur, ve eğitimli, akıllı addedecekleri bir şahıs da hem onlarla fikir ayrılığı yaşayıp hem de dediklerinde samimi olamaz. Bütün bu liboş muhabbetinin temelini oluşturan kafa yapısı da işte budur.

Evet, hem egitimli, dusunen, arastiran biri, hemde kemalizm karsiti iseniz bu insanlar kitleniyorlar. Sadece kufur, hakaret, iftira, camur. Ne yaptim da kolaydan zengin olma cabasi verdigime hukum giydim acaba?

Ayrica libos lafinda bulunan homofobik saldiri nasil "bu senin asagilik kompleksin" denilerek gecistiriliyor sanilir? Kas yapiyim derken goz cikarmak degil de ne bu

Laf ebeliği yapan sensin.Sana verdiğim o kelimenin sözlük anlamı.Sen rejim karşıtı olabilirsin bu beni ilgilendirmiyor.Ama argümanları sunarken yalanlara başvuruyorsun,ahlaksızlık yapıyorsun

Yalan soyledigim yerleri tespit et, bunlari "bakin burada yalan soyluyor, cunku bla bla bla" diyerek paylas o halde. Entellektuel insanin yapacagi is bu, sizin yaptiklariniz ne kadar zavalli durumda oldugunuzun kanitliyor sadece

Dostum bunu bana hitaben mi yazdın bilmiyorum ama ben üzerime alıp cevap vereyim :)

Beni az çok tanırsın o tarz kelimeleri tartışmalarda pek kullanmam yada ne bileyim illa benim dediğim doğru gibi bir durumumda hiç olmadı.Ama burada tartışmanın başlaması jadinin inatla liboş kelimesini eşcinsellere hakaret olduğunu,bunu söyleyenin homofobik olduğunu iddaa etmesi.Belki liboş kelimesine maruz kalanlardan en çok sensindir şu forum ortamlarında.Yani bari sen anlat şu kelimenin öyle bir anlam taşımadığını bize inanmıyor sana inanır belki :)

Yalan soyledigim yerleri tespit et, bunlari "bakin burada yalan soyluyor, cunku bla bla bla" diyerek paylas o halde. Entellektuel insanin yapacagi is bu, sizin yaptiklariniz ne kadar zavalli durumda oldugunuzun kanitliyor sadece

E yapıyoruz zaten.Forumlarda bu kadar yazı asılıyor hepsi birbirini tasdik etmek için değil heralde.

Sana ne kardeşim.

Neyle uğraşıp uğraşmayacağımı sana mı soracağım?

İstersem Türk düşmanlığı yaparım, istersem Japon düşmanlığı.

Sana giren çıkan yok.

Kapiş?

Zorbalik, teroristlik yaparsaniz beni ilgilendiriyor haliyle, her ne kadar uzerinde yasayip tum imkanlarindan yararlandiginiz halde vataniniz kabul etmeseniz de turkiye benim vatanim...

Dostum bunu bana hitaben mi yazdın bilmiyorum ama ben üzerime alıp cevap vereyim :)

Beni az çok tanırsın o tarz kelimeleri tartışmalarda pek kullanmam yada ne bileyim illa benim dediğim doğru gibi bir durumumda hiç olmadı.Ama burada tartışmanın başlaması jadinin inatla liboş kelimesini eşcinsellere hakaret olduğunu,bunu söyleyenin homofobik olduğunu iddaa etmesi.Belki liboş kelimesine maruz kalanlardan en çok sensindir şu forum ortamlarında.Yani bari sen anlat şu kelimenin öyle bir anlam taşımadığını bize inanmıyor sana inanır belki :)

Astur, sen ne diyorsun. Yok mu bu kelimede homofobik irritasyon cabasi?

Valla sözcüğü her kullananın bilinçli bir biçimde homofobik vs. davranışlar sergilediği kanaatinde değilim ama sözcüklerin sonunun Türkçede bu şekilde değiştirilmesinin ne ima ettiği sanıyorum için herkes için açık, ve sözcükte de böyle bir ima var. Aynısı Fethullah Gülen'e "fetoş" dendiğinde falan da var.

İşin komiği bu tarz hitaplara sık sık başvuranların bazıları TDK'nın tanımına sığınıyor, ama buna sığınanların jadı'nın dediği gibi bunun altını doldurmaları gerekir. Arada bana akıllarınca böyle hakaret eden arkadaşlara soruyorum; yahu ben bu yazdıklarımı bir gazetedeki köşemde vs. yazsam, her gün yüz binlerce kişi okusa falan belki bir şekilde bundan kariyer anlamında bir çıkar sağlamam mümkün olabilir, bu olasılık düşünülebilir. Ama habire yasal olarak baskı altında olan, insanların nicklerin arkasına saklanmalarının zorunlu olduğu bu tarz forum ortamlarında bir insanın sadece benimki gibi fikirleri değil, herhangi bir fikri savunmaktan ne çıkarı olabilir?

Valla sözcüğü her kullananın bilinçli bir biçimde homofobik vs. davranışlar sergilediği kanaatinde değilim ama sözcüklerin sonunun Türkçede bu şekilde değiştirilmesinin ne ima ettiği sanıyorum için herkes için açık, ve sözcükte de böyle bir ima var. Aynısı Fethullah Gülen'e "fetoş" dendiğinde falan da var.

Nomatik bir yazi yazmis orada da demos(demokrat) ifadesi geciyor

Hayir bende bunlara kemoscu diye karsilik versem diye aklimdan soyle bir geciyor ama kendime yakistiramiyorum boyle bir seyi, ne bileyim, cok cirkin