Jump to content

Starlink uyduları uzayı çöplüğe çevirmiş

TAO

Recommended Posts

2 saat önce, TAO yazdı:

https://stellarium-web.org/

Bu online yıldız haritasında  kafanı nereye çevirsen starlink uydusuna denk geliyorsun. :)

Elon musk acaba kaç tane uzaya   gönderdi?

Alıntı

SpaceX'e göre uydular, atmosferin ısınmasına ve yoğunluğunun artmasına neden olan jeomanyetik bir fırtınada birbirine karıştı. Önceki fırlatmalara göre yüzde 50 daha yüksek olan atmosferik sürüklenme, uyduları Dünya'ya geri çekti.

SpaceX'in Starlink planlarında hayal kırıklığı yaratan bir aksilik. Şirket, yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet erişimi sunmak için 42.000'e kadar uydu kullanarak, düşük Dünya yörüngesinde bir mega takımyıldız inşa ediyor. Hizmet , saniyede 500 megabite kadar hızlar ve 20 milisaniyeye kadar düşük gecikme süreleri bildirir.

Takımyıldızını web sitesinde izleyen gökbilimci Jonathan McDowell, şu anda yörüngede 1.915 Starlink uydusu olduğunu buldu. SpaceX toplamda 2.091 uydu fırlattı.

https://www.inverse.com/innovation/spacex-starlink-satellites-solar-storm

Düşenler hariç yörüngede  1915 tane  starlink uydusu varmış. Toplamda 42.000 tane olacakmış. :)

Kafamıza düşmese bari bu uydular.

Konuyla alakasız bir şeyden bahsetmek istiyorum. Yada kısmen alakalı diyelim.

Şimdi biliyorsunuz uzay madenciliği diye bir şey ortaya çıkmış, yada asteroit madenciliği diyelim. 

Bu madenciliği yapabilen ülkeler çok çok daha gelişmiş bir hale gelecek diyorlar. (Söz konusu ülkeler zaten çok gelişmiş halihazırda.)

Peki bunu yapamayan Afrika ülkelerine ne olacak? Elde edilen üretim gücü bu ülkelerle de paylaşılacak mı? Hiç sanmıyorum paylaşacaklarını. 

🙂 @TAO 

Biraz bilgi verebilir misin? Bu konularda bilgim yok. 

7 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Uzay madenciliğinin dünya için kullanılacağını sanmıyorum. Çünkü çok çok pahalıya mal olur. Ama bir astreoid üzerinden çıkarılan madenler ile astreoid bir uzay kolonisine dönüştürülebilir. Bunun için bir hazırlık olacak bunlar.

Elon Musk'ın tekrar kullanılabilir tipteki roketlerinin maliyeti 50 milyon dolar. Fazla değil yani. 

Yıllar geçtikçe maliyet ucuzluyor. Yirmi yıl sonra bu tür bir araç 25 milyon dolardan daha maliyetli olmaz. Afrika ülkeleri hariç çoğu ülke uzay çalışması yapabilecek ekonomik güce fazlasıyla sahip. 

1 dakika önce, Sputnik yazdı:

Yirmi yıl sonra bu tür bir araç 25 milyon dolardan daha maliyetli olmaz.

Yirmi yıl demişim de siz onu 3-4 yıl anlayın. 😂 Yirmi yıl sonra ne olacağı belli değil. 

3 dakika önce, Sputnik yazdı:

Afrika ülkeleri

Afrika da kafası çalışan insan olmadığı için bu haldeler. Yeni kurulan istikrarsız küçücük İsrail şimdiden süper güç oldu. Uzay alanında da öncü konumdalar. 

2 saat önce, Sputnik yazdı:

Elon Musk'ın tekrar kullanılabilir tipteki roketlerinin maliyeti 50 milyon dolar. Fazla değil yani. 

Yıllar geçtikçe maliyet ucuzluyor. Yirmi yıl sonra bu tür bir araç 25 milyon dolardan daha maliyetli olmaz. Afrika ülkeleri hariç çoğu ülke uzay çalışması yapabilecek ekonomik güce fazlasıyla sahip. 

25 milyon dolar 400 ton altın yapar. Uzaydan bunu getirecek maliyeti de eklersek baya bir altın yapar.

Değer mi bilmem. Ama uzay yolculuklarının maliyetini azaltabilir.

Gezegenimizin çevresi kocaman bir çöplüĝe dönüşmüş vaziyette.  İmkanı olan peş peşe uyduları gönderiyor yukarıya.

İyi de, sonsuza kadar böyle gidemez ki. O hale geldi ki, yörüngede uydusu olmayan bir ülke kalmadı neredeyse.

Yukarıdaki çöplüĝü temizlemek için herhangi bir plan proje olduĝunu zannetmiyorum. Birleşmiş Millerler tez elden bunu ele almalı, yoksa eninde sonunda bir facia yaşanacak.

Bu uydular uzayda inşa edilecek otel, üs, merkez, salon vb için bir referans noktası oluyorlar.
Her biri bir koordinat noktası olacak.
Buradan akıllı robotlar yollanacak.
Aynı otomobil fabrikalarındaki robotik kollar gibi orada binlerce dron veya uzay aracı tarafından getirilen parçalar birleştirilecek.
Mesela 1 metrekarelik metal plakalar geliyor 100 tane, oradaki robotlar bunu monte edecek, sonra üstüne kalan şeyleri ekleyecek.
Böyle karınca gibi orada harıl harıl makineler çalışacak.
Valla top sahası büyüklüğünde uzay serası bile yaparlar.
Temperli camlar falan.

Şu anda tek sorun güneş enerjisini aktif şekilde mühendisliğe katma.
Elektro manyetik motorlar da var.
Yani uzayda kolay hareket ve manevra yapabilecek iş makineleri dolmaya başlar yörüngeler.

Henüz aptal Çin ve Rusya durumu çözemedi ama ABD ciddi ciddi herkesi dünyaya hapsedebilir.
Açıkça diyeyim ben ABD'nin yerinde olsam tüm dünya çevresini makinelerle, savunma silahlarıyla falan doldursam uzay işbirliği anlaşmalarını sona erdirirdim o anda.
Bunu da yapmak zorunda zaten.
Artık savaşlar da 2 dakika sürer.
Yani atmosfere süpersonik füzelerini yerleştirse bitti.
Süpersonik füzeleri vursan ne olur ki?
Gök yüzünün 2 bin metre üstünde patlasalar bile kirlenirsin.

Ben ABD'nin Çin ve Rusya'yı bu yüzden oyaladığını düşünüyorum.
Kafa karışıklığı içinde uzayı ele geçiriyor.
Sivil görünümlü bir savunma sanayi taşeronuyla.
Elon Musk hep savunma sanayine çalışıyor.
Yani durum vahim.
Gezegenin sahibi olabilir ABD 10 yıl içinde.

7 saat önce, Ateist-Bakış yazdı:

Bu uydular uzayda inşa edilecek otel, üs, merkez, salon vb için bir referans noktası oluyorlar.
Her biri bir koordinat noktası olacak.
Buradan akıllı robotlar yollanacak.
Aynı otomobil fabrikalarındaki robotik kollar gibi orada binlerce dron veya uzay aracı tarafından getirilen parçalar birleştirilecek.
Mesela 1 metrekarelik metal plakalar geliyor 100 tane, oradaki robotlar bunu monte edecek, sonra üstüne kalan şeyleri ekleyecek.
Böyle karınca gibi orada harıl harıl makineler çalışacak.
Valla top sahası büyüklüğünde uzay serası bile yaparlar.
Temperli camlar falan.

Şu anda tek sorun güneş enerjisini aktif şekilde mühendisliğe katma.
Elektro manyetik motorlar da var.
Yani uzayda kolay hareket ve manevra yapabilecek iş makineleri dolmaya başlar yörüngeler.

Henüz aptal Çin ve Rusya durumu çözemedi ama ABD ciddi ciddi herkesi dünyaya hapsedebilir.
Açıkça diyeyim ben ABD'nin yerinde olsam tüm dünya çevresini makinelerle, savunma silahlarıyla falan doldursam uzay işbirliği anlaşmalarını sona erdirirdim o anda.
Bunu da yapmak zorunda zaten.
Artık savaşlar da 2 dakika sürer.
Yani atmosfere süpersonik füzelerini yerleştirse bitti.
Süpersonik füzeleri vursan ne olur ki?
Gök yüzünün 2 bin metre üstünde patlasalar bile kirlenirsin.

Ben ABD'nin Çin ve Rusya'yı bu yüzden oyaladığını düşünüyorum.
Kafa karışıklığı içinde uzayı ele geçiriyor.
Sivil görünümlü bir savunma sanayi taşeronuyla.
Elon Musk hep savunma sanayine çalışıyor.
Yani durum vahim.
Gezegenin sahibi olabilir ABD 10 yıl içinde.

Bir de olaya iyi tarafından bak. Bu teknoloji Rusya, Çin yada Türkiye'nin elinde olsa sonuç farklı olmayacaktı. Tehlikenin 1 olması 3 olmasından iyidir.

Birde zaten insanların çoğu evindeki beyaz eşyayı değiştirirken bile zorlanıyor. Çoğusu ömründe ancak bir iki ülke gezebiliyor. Uzayı ne yapsın.

Ama her zaman diyorum devletlere birşeyinizi kaptırmayın diye. Özellikle bilim insanları bulduklarını devletlere aktarmamalılar.