Jump to content

Fizik soruları

TAO

Recommended Posts

c.jpg.701e7da8cc729409216464ddb0b5fbfe.jpg

Böyle kütleleri farklı iki cismi bir çubuk ile  bağlayıp dünyanın etrafında yörüngeye oturtduk diyelim.

a- küçük kütleli  olan dünyaya yönelir.

b-büyük kütleli olan dünyaya yönelir.

c-bir değişiklik olmaz.

d- diğer 

Bu şıklardan hangisi olur? sebebi ile açıklayınız?

10 dakika önce, Sputnik yazdı:

Tövbe estağfurullah sadaka-i el azim soruya bak. 🌙

B şıkkı diyorum. Büyük kütleli cisim Dünya'ya yönelir. Sebebi büyük kütleli olması. 

Çubuk kısmını anlamadım. Lise bilgilerimden kalanla bu kadar düşünebildim. (Bu konularda cahilim evet.) 

Bende çözemedim. Nasıl çözeceğimide bilmiyorum.

Çubuk bağlı değilken ikiside aynı yörünge yüksekliğinde aynı hızda dünya etrafında dönüyor.

Çubuk bağlı iken kütle merkezide aynı yörünge yüksekliğinde aynı hızda dünya etrafında dönüyor.

Ama kütlelerin nasıl davranacağını  çözemedim bir türlü. :)

Cisimi yörüngeye oturtmuş oldugumuza göre ki oyle demişsin , hersey yolunda. Cisim belli bir hiza ve yüksekliğe kavusturularak güvenli bir sekilde dönmeye uzun bir süre devam edecektir tıpkı uzay çöpleri gibi. Kutle o kadar onemli olmuyor hiz ve yukseklik uygunsa.

Arada cubuk olmasi nedeniyle kucuk kutle daha hizli haraket etmeye zorlanir. Eger hizlari esit olsaydi buyuk kutleli olan biraz daha yukarda olmaliydi yörüngede kalabilmesi icin.

Ama cubukla baglilar bu yuzden kucuk kutle olmasi gerekenden daha hizli donmeye zorlanir. Bu da yörüngeyi degistirir.

Bu durumu yenmenin yolu dunya etrafinda donerken birbirleri etrafinda da donmelerini saglamak. 

On 26.07.2022 at 10:23, TAO yazdı:

c.jpg.701e7da8cc729409216464ddb0b5fbfe.jpg

Böyle kütleleri farklı iki cismi bir çubuk ile  bağlayıp dünyanın etrafında yörüngeye oturtduk diyelim.

a- küçük kütleli  olan dünyaya yönelir.

b-büyük kütleli olan dünyaya yönelir.

c-bir değişiklik olmaz.

d- diğer 

Bu şıklardan hangisi olur? sebebi ile açıklayınız?

Eğer m1 kütlesini m2 kütlesi ile birleştiren çubuk yörüngenin yarıçapından çok çok küçükse, b şıkkı derim.

Çubuğun uzunluğu yörüngenin yarıçapı ile eşdeğer büyüklükteyse veya daha büyükse... Düşünmeden, hesaplamadan bir şey demeyeyim. 

Sevgiler

1.jpg

resim kotam dolmuş. :)

Bende yerçekimi sabitini 0,1

r=1 metre

m1=1 kg

m2=9 kg 

Dünya kütlesini= 1000 kg alarak  hesap denemesi yaptım.

Büyük kütle dünyaya doğru yöneliyormuş gibi çıktı. 

Bir sorum olacak m1 m2 kütlelerinin bileşke kuvvet merkezi m1 ve m2 cisimlerinin kütle merkezi etrafında mı döner? 

Bileşke kuvvet merkezini  resimde eklemeyi unutmuşum.

1 saat önce, TAO yazdı:

Arkadan gelen rüzgardan daha hızlı giden bu araç ile ilgili birkaç sorum olacak.

Pervane neden ters yönde dönüyor?

---> \  ^   böyle dönmesi gerekirken 

---> \  v  böyle dönüyor.  :)

a.jpg

rüzgar arkadan gelirse bu pervane hangi yöne döner? 

Pervane açısını yanlış mı görüyorum acaba?

---> \  ^  önden bakınca arkadan gelen rüzgar ile pervanenin saat yönünde dönmesi lazım.

Ama videoda saat yönünün tersine dönüyor.

33 dakika önce, Sputnik yazdı:

@TAO https://www.webtekno.com/fizik-profesoru-youtuber-iddia-sonuclandi-h111916.html

Kaynakları taradım, herkes videoda sahtekarlık olmadığını söylüyor.

Bu araç fizik kanunlarını yıkmıyor mu? Benim bildiğim yıkıyor.

Aşağıdaki yorum dikkat çekici. Gerçek değil diyorlar. 

ekrann4321.thumb.PNG.b66c6097266289d6dcfbd952126b5071.PNG

Gerçek olabileceğine inanmıyorum. Böyle çok sistem tartışıldı. Böyle bir enerji kaynağı ile uzayda yeni gezegen kurarsınız. İnternette iddiaya girmeye luzum duymam açıkçası. Şahsen ben bulsam hiç polemiğe girmem direkt Mars'a yerleşir sonsuz enerji kaynağı ile oraya kendi egemenliğimi taşırım.

Daha önceden de sıkıştırılmış hava ile çalışan araba motoru yapmışlardı. Kendi kendine devinim yapıyor gibi görünse de sıcaklık farkını sağlayan bir alet gerekiyordu.

Benim aklımda da ışık hızına ulaşma projesi var. Boşlukta sürekli olarak tek yönde  kasılıp gevşeyen bir yay düşünün. Sürtünme olmadığından hep kendini ileri itecek ve en sonunda ışık hızına ulaşacak.

Yay boşaldığında ileri giden sistem tekrar yayı kurarken hızını yavaşlatıyor. Aldığı yol hep sabit hızda kalıyor.

2 saat önce, TAO yazdı:

Arkadan gelen rüzgardan daha hızlı giden bu araç ile ilgili birkaç sorum olacak.

Pervane neden ters yönde dönüyor?

---> \  ^   böyle dönmesi gerekirken 

---> \  v  böyle dönüyor.  

Vidyonun altında açıklama yapmış ters donmeyle ilgili.

Pervanenin yerinde yelken varmış gibi düşün, rüzgar ileri itiyor. Pervane ile araç ileri itiliyor ama dönüşü sağlayan tekerlek ve ona bağlı dişliler. Dişli pervaneyi ters yönde döndürerek öndeki havayı geriye itiyor. 

Söylenen bu, arkadan esen rüzgar+ önden geriye itilen havanin toplamiyla elde edilen hız esen rüzgarın hızından bir miktar fazla.

Ben ise bunu tam olarak anlamış değilim. Kafayı biraz daha yormak lazım.

52 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Vidyonun altında açıklama yapmış ters donmeyle ilgili.

Pervanenin yerinde yelken varmış gibi düşün, rüzgar ileri itiyor. Pervane ile araç ileri itiliyor ama dönüşü sağlayan tekerlek ve ona bağlı dişliler. Dişli pervaneyi ters yönde döndürerek öndeki havayı geriye itiyor. 

Söylenen bu, arkadan esen rüzgar+ önden geriye itilen havanin toplamiyla elde edilen hız esen rüzgarın hızından bir miktar fazla.

Ben ise bunu tam olarak anlamış değilim. Kafayı biraz daha yormak lazım.

Yelkenli gemi animasyonu pervaneli aracın simulasyonunda dönüş yönü doğru.

Ama videoda yapılan denemede  ters dönüyor.

Hız aldıktan sonra tersine dönmesi gerekirdi ama daha kalkışta ters dönüyor. :)

9 dakika önce, TAO yazdı:

Yelkenli gemi animasyonu pervaneli aracın simulasyonunda dönüş yönü doğru.

Ama videoda yapılan denemede  ters dönüyor.

Hız aldıktan sonra tersine dönmesi gerekirdi ama daha kalkışta ters dönüyor. :)

Sevgili Tao,

Pervaneyi döndüren rüzgar değil aracın tekerlekleridir.

Gerçi olay da bir sorun var bana göre.

Şimdi madem tekerlekler pervaneyi ters yönde döndürüyorsa arkadan esen rüzgarda diğer yönde dönmeye zorluyorsa ki öyle olmalı, bu araca fren yaptırmaz mı? Bence yaptırır.

7 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Sevgili Tao,

Pervaneyi döndüren rüzgar değil aracın tekerlekleridir.

Gerçi olay da bir sorun var bana göre.

Şimdi madem tekerlekler pervaneyi ters yönde döndürüyorsa arkadan esen rüzgarda diğer yönde dönmeye zorluyorsa ki öyle olmalı, bu araca fren yaptırmaz mı? Bence yaptırır.

Kalkışta  dediğim yönde dönmeliydi ama bu araç kalkıştada ters yönde dönüyor.

Hız aldıktan sonra kanat açısını  dolayısı ile devir yönünü değiştiren  bir düzenekte göremedim. :)

• 3 hafta sonra...