Jump to content

"Milyarder Olma Sanatı"

aynar

Recommended Posts

Lee Iacocca'nın "Milyarder Olma Sanatı" ismiyle Türkçeye çevrilmiş otobiyografik kitabını tanıtayım...

Bu eski kitap, bir şekilde benim elime geçti ve okudum. Ama sizler okumak isterseniz kitapçılarda bulabilir misiniz, internetten filan getirtmek mümkün müdür, orasını bilemiyorum...

2019 yılında 94 yaşında iken vefat eden Lee Iacocca, ABD'de otomotiv endüstrisinin ve iş dünyasının gelmiş geçmiş en ünlü ve başarılı isimlerinden birisidir...

Önce Ford şirketinde, oradan ayrıldıktan sonra da Chrysler şirketinde uzun süre CEO'luk (icra kurulu başkanlığı) yapmıştır.

Lee Iacocca, Ford'da çalışırken şirketin kurucusu ve sahibi Henry Ford'dan sonra şirketin 2 numaralı ismiydi. ABD'de 1964'te ilk kez piyasaya sürülen ve halk arasında efsaneleşen "Mustang" model otomobilin yaratım sürecindeki rolü sebebiyle kendisine "Mustang'ın babası" deniyordu. Sonradan Henry Ford'la arası açıldı ve Ford şirketinden kovuldu. O sıralarda iflas etmek üzere olan Chrysler şirketinin başına geçti. Uyguladığı başarılı politikalarla Chrysler'ı yeniden diriltti ve tekrar kâr eden bir firmaya dönüştürdü. Bu sefer de "Chrysler'ın kurtarıcısı" olarak anılmaya başlanmıştı. Iacocca, öylesine sükse yapmıştı ki 1980'lerde ismi ABD Başkan adaylığı için dahi geçmeye başlamıştı.

1984'te, hayatını anlattığı otobiyografik kitabı "Iacocca: An Autobiography" yayınlandı. Bu kitap, Oya Çakır tarafından "Milyarder Olma Sanatı" ismiyle Türkçeye çevrildi. Kitabın ismi herhalde sırf dikkat çekici olsun diye bu şekilde Türkçeye çevrilmiş olmalı... Çünkü kitabın kimseye milyarder olmak ile ilgili bir tüyo filan verme amacı yoktur. Sadece Iacocca, hayatını ve iş yaşamındaki deneyimlerini aktarmaktadır...

Kitap, akıcı ve samimi bir üslupla yazılmış. Okunması bence faydalı bir kitaptır çünkü bir yandan çok başarılı bir işadamının hayat hikayesini, tecrübelerini okurken bir yandan da yöneticilik ve liderlik hakkında fikir sahibi oluyorsunuz...

Lee Iacocca'nın şu özlü sözüyle iletimi bitiriyorum:

"Kimse, yeni bir şey öğrenmeye ihtiyacı olmayacak kadar bilgili olduğunu düşünmemelidir."

Kitaptan hoşuma giden bir bölümü alıntı yapayım:

"Murray'ın küçük oyunlarından biri, müşteriye araba aldıktan bir ay sonra telefon edip, "Dostlarınız arabayı beğendiler mi?" diye sormaktı. Zekice bir buluştu bu. Müşteriye arabasından memnun olup olmadığını sorarsanız, arabada bir aksaklık olduğu kanısına varabilir. Oysa dostlarının ne dedikleri sorulunca, arabasından memnun olduğunu söylemek zorundadır."

Bu bölümde Iacocca, bir otomobil bayisinin uyguladığı bir taktikten söz açıyor. Ve bir soruyu sorarken, soruş biçiminizin de önemli olduğunu belirtmek istiyor...

Demek istiyor ki, siz bayi olarak arabayı sattığınız müşteriye telefon açıp "Arabadan memnun kaldınız mı?" diye sorarsanız, müşteri arabada aslında bir kusur olduğu için böyle sorduğunuz düşüncesine kapılıp olumsuz bir cevap vermeye meyilli olur. Onun yerine, "Dostlarınız arabayı beğendiler mi?" şeklinde sormanız durumunda, müşteri ister istemez olumlu cevap verecektir...

Bu tür hayat hikayelerinden kopyalanıp uygulanabilecek yöntemler elde etmek neredeyse imkansız.
Bir piyango bileti alsan daha çok şansın olur.

Şöyle ki,
Her yaşam kendine özgüdür, bulunduğu konum, dil, kültür, dönem, şartlar, vs daha sayamayacağım yüzlerce değişkene sahiptir her yaşam.
(Tabi insan türünden bahsediyorum burada her yaşam derken, bir kutup ayısının insan türü içinde yaşama etkinliğinde bulunma şansı yoktur.)

Bu değişkenleri 100 olarak al, senin aynı değişkenlerin de yüz.
Bu adamla senin hayatının karşılaştırılmasında bir Permutasyon yap bakalım.
Adlandırılamayacak kadar büyük rakamlar elde edilir.
Kabaca kendi değişkenlerin 100 olsun, onun değişken toplamı da 100 olsun.

1x2x3x4x5->x99= ? (bu sadece senin).

Sonra milyarderinkini al.
Aynısı 
Bu iki sayıdaki koşulların birbiriyle tam olarak aynı noktalarda tekrarlaması mümkün değil.
Yani tüm bu yaşam değiştiren deneyim edebiyatları, motivasyon kitapları bir saçmalıktır.
Kumarbazlara satılan "Pokerde nasıl kazanılır?" kitapları gibi.

Birbiriyle örtüşen olaylar yoktur gerçeklikte.
Her saniyedeki oluşların kombinasyonları farklıdır.
Tüm evrende.

1 saat önce, Ateist-Bakış yazdı:

Bu tür hayat hikayelerinden kopyalanıp uygulanabilecek yöntemler elde etmek neredeyse imkansız.
Bir piyango bileti alsan daha çok şansın olur.

Şöyle ki,
Her yaşam kendine özgüdür, bulunduğu konum, dil, kültür, dönem, şartlar, vs daha sayamayacağım yüzlerce değişkene sahiptir her yaşam.
(Tabi insan türünden bahsediyorum burada her yaşam derken, bir kutup ayısının insan türü içinde yaşama etkinliğinde bulunma şansı yoktur.)

Bu değişkenleri 100 olarak al, senin aynı değişkenlerin de yüz.
Bu adamla senin hayatının karşılaştırılmasında bir Permutasyon yap bakalım.
Adlandırılamayacak kadar büyük rakamlar elde edilir.
Kabaca kendi değişkenlerin 100 olsun, onun değişken toplamı da 100 olsun.

1x2x3x4x5->x99= ? (bu sadece senin).

Sonra milyarderinkini al.
Aynısı 
Bu iki sayıdaki koşulların birbiriyle tam olarak aynı noktalarda tekrarlaması mümkün değil.
Yani tüm bu yaşam değiştiren deneyim edebiyatları, motivasyon kitapları bir saçmalıktır.
Kumarbazlara satılan "Pokerde nasıl kazanılır?" kitapları gibi.

Birbiriyle örtüşen olaylar yoktur gerçeklikte.
Her saniyedeki oluşların kombinasyonları farklıdır.
Tüm evrende.

Söylemek istediğini anladım... Haklı olabilirsin...

Ama ilk iletimde de belirttiğim gibi, bu kitap bir "motivasyon kitabı" değil aslında... Kitabı Türkçeye çeviren Oya Çakır, kitabın orjinal ismini değiştirmiş ve biraz da sansasyonel (çarpıcı) olsun diye kitabın ismini "milyarder olma sanatı" şeklinde koymuş...

Halbuki kitap sadece Iacocca'nın başarılı bir işadamı olarak hayat hikayesini, görüşlerini, tecrübelerini aktardığı bir kitap... Yoksa zengin olmanın, voliyi vurmanın, köşeyi dönmenin yollarını, sırlarını, inceliklerini filan anlatan bir kitap değil... Zaten zengin bir adamın hayatını okuyarak zengin olunamaz herhalde!... Hatta sadece kitap okuyarak zengin olunamaz...

Bizde de mesela Vehbi Koç'un yıllarca sağ kolu olarak Koç Holding'de üst düzey yöneticilik yapmış olan Bernar Nahum, buna benzer bir kitap yazmıştır. O da hayat hikayesini anlatmıştır ki onun kitabı 40'lı, 50'li yıllarda Türkiye'deki iş dünyasını tanımak için de faydalıdır...

Otobiyografik kitapları okumanın bir sakıncasının olduğunu zannetmiyorum. Tercih meselesi tabii, bazı kişiler otobiyografileri okumayı vakit kaybı (lüzumsuz) olarak görebilir veya bu tür kitaplar hiç ilgisini çekmeyebilir...

4 hours ago, aynar said:

Söylemek istediğini anladım... Haklı olabilirsin...

Ama ilk iletimde de belirttiğim gibi, bu kitap bir "motivasyon kitabı" değil aslında... Kitabı Türkçeye çeviren Oya Çakır, kitabın orjinal ismini değiştirmiş ve biraz da sansasyonel (çarpıcı) olsun diye kitabın ismini "milyarder olma sanatı" şeklinde koymuş...

Halbuki kitap sadece Iacocca'nın başarılı bir işadamı olarak hayat hikayesini, görüşlerini, tecrübelerini aktardığı bir kitap... Yoksa zengin olmanın, voliyi vurmanın, köşeyi dönmenin yollarını, sırlarını, inceliklerini filan anlatan bir kitap değil... Zaten zengin bir adamın hayatını okuyarak zengin olunamaz herhalde!... Hatta sadece kitap okuyarak zengin olunamaz...

Bizde de mesela Vehbi Koç'un yıllarca sağ kolu olarak Koç Holding'de üst düzey yöneticilik yapmış olan Bernar Nahum, buna benzer bir kitap yazmıştır. O da hayat hikayesini anlatmıştır ki onun kitabı 40'lı, 50'li yıllarda Türkiye'deki iş dünyasını tanımak için de faydalıdır...

Otobiyografik kitapları okumanın bir sakıncasının olduğunu zannetmiyorum. Tercih meselesi tabii, bazı kişiler otobiyografileri okumayı vakit kaybı (lüzumsuz) olarak görebilir veya bu tür kitaplar hiç ilgisini çekmeyebilir...

Bak hiç bir art niyetin olmadığı, tüm hayallerin pespembe, herkesin mutlu olduğu bir dünya yok.
İçinde bulunduğun dünya avlanma dünyası.
Bu tür motivasyon, para hayali, zenginlik hayali saten kitaplar yazmak, yayınlamak avlanma etkinliğidir.
Akıllıların aptalları kandırıp avlaması.
Bu tür kitaplar içerisinde bilgi yoktur.
Vikipedi sayfasına bakarsan anlarsın.
Bu insanların hayatlarıyla ilgili nesnel bilgiler Vikipedide verilmiştir.
Orada sayfadan sayfaya kaynaktan kaynağa gezinerek bilgi edinebilirsin.
Üstelik nesnel ve kişisel yorumlar olmadan.

Şimdi otobiyografilerden söz açılmışken... Bu tür kitaplara meraklı olanlar için ne tavsiye edebilirim diye şöyle biraz bakındım internette...

"Kitapcafe" isimli websitesine göre, bugüne kadar yazılmış en iyi 10 otobiyografik kitap şunlarmış:

1. "Anne Frank'in Hatıra Defteri" (yazar: Anne Frank)

2. "Gece" (yazar: Elie Wiesel)

3. "Bir Özyaşam Gandhi" (yazar: Mahatma Gandhi)

4. "Malcolm X" (yazar: Malcolm X ve Alex Haley)

5. "Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim" (yazar: Maya Angelou)

6. "Her Şey Su İle Başladı" (yazar: Helen Keller)

7. "Angela'nın Külleri - Hatıralar" (yazar: Frank McCourt)

8. "Steve Jobs" (yazar: Walter Isaacson)

9. "Camdan Kale" (yazar: Jeanette Walls)

10. "Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman - Meraklı Bir Şahsiyetin Maceraları" (yazar: Richard P. Feynman)

https://www.kitapcafe.com/simdiye-kadar-yazilmis-en-iyi-10-otobiyografik-kitap.html

Bu kitaplardan yalnızca 4. sırada yer alan "Malcolm X" kitabını okumuşluğum var vakt-i zamanında... Gerçekten ilgi çekici-çalkantılı bir yaşamöyküsüne sahiptir Malcolm X... Kitabında da bazı zekice laflar yer aldığını hatırlıyorum... Biliyorsunuz, hırsızlık sebebiyle hapishaneye düştükten sonra müslüman olmaya karar vermiştir. 40 yaşında iken, kendisi gibi müslüman ve Afro-Amerikan olan fanatikler tarafından 21 Şubat 1965 tarihinde bir suikast sonucu öldürülmüştür... Bence biraz kafası karışık bir adamdır... Irkçılık ile müslümanlığı sentezlemeye çalışan tutarsız bir düşünce yapısı vardır... Müslüman oluşunda da esas olarak psikolojik sebeplerin ağır bastığını düşünüyorum... Küçük yaşta iken babasının ırkçı Ku Klux Klan örgütü üyelerince vahşice öldürülmesi ve sonra annesinin de bir akıl hastanesine kapatılması kendisinde ömür boyu etkisinde kalacağı bir travmaya neden olmuştur... Özellikle topluluk karşısında hitabet yeteneği olağanüstüdür... Belki başka koşullarda doğmuş, büyümüş olsaydı bambaşka bir adam olabilirmişti... Kitabında "Hayatımda beni büsbütün gafil avlamış bir durumla hiç karşılaşmadım" gibi bir lafı vardır... Çok tedbirli ve uyanık bir insan oluşunu kastediyor orada... Halbuki 1-2 yıl sonra bir konferans verirken çapraz ateşe tutulduğunda büsbütün gafil avlanmıştır. Katilleri, eskiden üyesi olduğu dinci örgütün adamlarıdır...

10. sıradaki Richard Feynman'ın kitabı da şimdi ilgimi çekti... Feynman hakkında tek bildiğim, çok ünlü, saygın bir bilim adamı olduğu, Nobel ödüllü bir fizikçi olduğu... Bir de tam bir bilim adamına yakışacak şöyle bir sözü vardır O'nun:

"UFO'ları, dünyadışı varlıkların tanımlanamayan akılları biçiminde değil, dünyevî varlıkların tanımlanamayan akıldışılıkları olarak görmek çok daha doğru olur."

3. sıradaki Mahatma Gandhi'nin kitabı da okunmaya değer bir kitap gibi görünüyor... Bir milleti peşinden sürüklemiş olan Gandhi'nin sıradışı bir kafası, tarihte eşine az rastlanan "aşırı barışçıl" bir dünya görüşü vardır...

23 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Evet aklıma direkt Uğur Dündar, Mahmut Sami tarikatı, fetöcüler, kara paracı iş adamları ( Reza Zarrab gibi), başarılı iş kadınları falan filan geldi..

Uğur Dündar'ı neden işin içine kattınız, gerçekten merak ettim... Uğur Dündar'ın karanlık, şaibeli birtakım işleri mi var? Ben kendisini dürüst bir gazeteci zannediyordum, yanılıyor muyum?

On 14.02.2022 at 20:34, aynar yazdı:

Lee Iacocca'nın "Milyarder Olma Sanatı" ismiyle Türkçeye çevrilmiş otobiyografik kitabını tanıtayım...

Bu eski kitap, bir şekilde benim elime geçti ve okudum. Ama sizler okumak isterseniz kitapçılarda bulabilir misiniz, internetten filan getirtmek mümkün müdür, orasını bilemiyorum...

2019 yılında 94 yaşında iken vefat eden Lee Iacocca, ABD'de otomotiv endüstrisinin ve iş dünyasının gelmiş geçmiş en ünlü ve başarılı isimlerinden birisidir...

Önce Ford şirketinde, oradan ayrıldıktan sonra da Chrysler şirketinde uzun süre CEO'luk (icra kurulu başkanlığı) yapmıştır.

Lee Iacocca, Ford'da çalışırken şirketin kurucusu ve sahibi Henry Ford'dan sonra şirketin 2 numaralı ismiydi. ABD'de 1964'te ilk kez piyasaya sürülen ve halk arasında efsaneleşen "Mustang" model otomobilin yaratım sürecindeki rolü sebebiyle kendisine "Mustang'ın babası" deniyordu. Sonradan Henry Ford'la arası açıldı ve Ford şirketinden kovuldu. O sıralarda iflas etmek üzere olan Chrysler şirketinin başına geçti. Uyguladığı başarılı politikalarla Chrysler'ı yeniden diriltti ve tekrar kâr eden bir firmaya dönüştürdü. Bu sefer de "Chrysler'ın kurtarıcısı" olarak anılmaya başlanmıştı. Iacocca, öylesine sükse yapmıştı ki 1980'lerde ismi ABD Başkan adaylığı için dahi geçmeye başlamıştı.

1984'te, hayatını anlattığı otobiyografik kitabı "Iacocca: An Autobiography" yayınlandı. Bu kitap, Oya Çakır tarafından "Milyarder Olma Sanatı" ismiyle Türkçeye çevrildi. Kitabın ismi herhalde sırf dikkat çekici olsun diye bu şekilde Türkçeye çevrilmiş olmalı... Çünkü kitabın kimseye milyarder olmak ile ilgili bir tüyo filan verme amacı yoktur. Sadece Iacocca, hayatını ve iş yaşamındaki deneyimlerini aktarmaktadır...

Kitap, akıcı ve samimi bir üslupla yazılmış. Okunması bence faydalı bir kitaptır çünkü bir yandan çok başarılı bir işadamının hayat hikayesini, tecrübelerini okurken bir yandan da yöneticilik ve liderlik hakkında fikir sahibi oluyorsunuz...

Lee Iacocca'nın şu özlü sözüyle iletimi bitiriyorum:

"Kimse, yeni bir şey öğrenmeye ihtiyacı olmayacak kadar bilgili olduğunu düşünmemelidir."

Ben bu tip biyoğrafilere veya buna benzer başarının sırrı içerikli tavsiyeler içeren yazılı eserlere hep soğuk bakmışımdır, çünkü başarının veya başarılı olmanın bir formülü yoktur.  Bu tip kitapları okumak bana göre zaman kaybından başka bir şey değil.

Bu kitap bile Türkçe´ye çevrilirken, dürüstçe çevrilmemiş. Kitabın ismi olmuş "Milyarder Olma Sanatı"; amaç belli. Amaç düzgünce tercüme edilmiş bir kitabı satmak falan değil, bilakis ne pahasına olursa olsun para kazanmak. Aslında bu yöntem de başarılı olma sanatından birisidir ancak beni ikna edemezler, çünkü herkesin karakteri, yaşam tarzı ve ortamı çok farklı.

Herkes araba satıcısı olamaz, istediği kadar buna benzer tavsiye kitapları okusun, farketmez.

• 1 ay sonra...

Uğur Dündar Saadettin Teksoy gibi tipler doksanlarda kasten tvlere çıkarıldılar. O günkü hükümetleri kötüleyip halkı devlete ve birbirine güvensiz hale getirip yeni kapitalist AVM sistemine kazanç kapısı araladılar. Yani bunlar Soros akp sinin mimarlarıdır. Bu serveti Uğur Dündar böyle kazandı hamdolsun.şimdi kimlerle anlaştı bakalım

CHP bugün bu tiplere niye sahip çıkıyor anlamıyorum.