Jump to content

Gel-Git Med-Cezir Teorisi Doğru mu?

somebody

Recommended Posts

Bilindik bir şeyden bahsediyorum ayrıntıya girmeden anlatacağım.

Ayın çekim kuvveti her gün trilyonlarca ton suyu çekebiliyorsa bizi niye çekmiyor?

Bu teorinin doğru olduğuna inanmıyorum. Canlıların da büyük völümü sudan oluşuyor ama çekim kuvveti bizi sürüklemiyor.

Ayrıca hesap ortada. Ayın kütlesi ile çektiği suyun kütlesi çelişkilerle dolu. Trilyonlarca ton sudan bahsediyoruz. Ayın kütlesi de bunun on katı olsa bile bu kadar güçlü çekim imkanı yok.

• 4 ay sonra...

Bilimde de bazı şeylerin doğru anlatılmadığına inanıyorum. Şu konu netliğe kavuşmamış.

Bilim insanlarının herşeye cevap vermesini beklemiyorum ama bilmiyorlarsa bilmiyoruz desinler .

Gelgitin ayın çekim kuvvetiyle bir bağlantısını bulamadım.

Belki dünyanın dönüşüyle bağlantısı vardır veya başka momentum etkileri olabilir.

Bu arada dinciler size ekmek çıktı. Kuran'da varsa araştırırmısınız

• 3 hafta sonra...
On 14.02.2022 at 10:15, Kafir İmam yazdı:

Ayın çekim kuvveti her gün trilyonlarca ton suyu çekebiliyorsa bizi niye çekmiyor?

On 07.07.2022 at 21:09, Kafir İmam yazdı:

Gelgitin ayın çekim kuvvetiyle bir bağlantısını bulamadım.

Kütle çekim kütle ile doğru , mesafenin karesiyle ters orantılıdır.

Ayın bizi çekmesi hissedilmeyecek kadar küçüktür. Kütlemizin az ,mesafenin büyük olması bunda etkili. 

Su serbesttir. Süper esnektir.

O nedenledir ki su kütlesi ayı çeker, ay da suyu çeker iken su bu sırada esneme yapar.

Kütle çekiminde çekim tek taraflı değildir. Kütleler birbirini eşit oranda çeker.

3 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Fikri olan var mı

Mk=ayın kütlesi 7,342 x1022 kg

Ek=dünyanın kütlesi kg 5,97237x1024kg

r2=ayın dünyaya olan uzaklığı 384.400.000 metre

r1=dünyanın yarıçapı 6.366.000 metre

Ea=dünya yüzeyinde yerçekimi ivmesi

Ma=dünya yüzeyinde ayın yerçekimi ivmesi

G=Evrensel çekim sabiti 6.67 × 10-11 N m2 kg-2 

r=gelgitin maksimum yüksekliğinin ortalama deniz yüksekliğinden yüksekliği 

Ea=sqrt((G*Ek)/r1) = 9,83 m/s2

Ma=sqrt((G*Mk)/r2)=3,31415988375e-05 m/s2

(r1+r)=sqrt((G*Ek)/(Ea-Ma))=6366010,73178 metre 

r=(r1+r)-r1=10,73 metre  

gelgit yüksekliği  bulduğumuz değerin iki katı olur.yaklaşık olarak 21.46 metre çıkıyor.

Bu değere dar boğazlar sürtünme kuvvetleri vb sebepler yüzünden her yerde ulaşamaz.

Ayın uzaklığı sürekli  değiştiği için bu değer gün içinde oynayabilir.

Uzayda ağırlık diye bir kavram yok. Kütle ise ölçülemeyen bir durum. Yani eşit kollu teraziye ay ve dünyayı koymak gerek.

Ay üzerinde bize uyguladığı çekimden anlayabiliriz belki. O zaman diyelim ki kütlesi düyanın 1/6 sı . Dünyanın 3/4 ü sudur . Ama gelgit sadece bir bölgede oluyor. Etkilediği su kütlesi  yine de kendi kütlesinden fazla.

Sudan daha akışkan hava var. Onu çekmiyor. Sürtünmesi daha yüksek olan suyu çekiyor.

7 saat önce, TAO yazdı:

Mk=ayın kütlesi 7,342 x1022 kg

Ek=dünyanın kütlesi kg 5,97237x1024kg

r2=ayın dünyaya olan uzaklığı 384.400.000 metre

r1=dünyanın yarıçapı 6.366.000 metre

Ea=dünya yüzeyinde yerçekimi ivmesi

Ma=dünya yüzeyinde ayın yerçekimi ivmesi

G=Evrensel çekim sabiti 6.67 × 10-11 N m2 kg-2 

r=gelgitin maksimum yüksekliğinin ortalama deniz yüksekliğinden yüksekliği 

Ea=sqrt((G*Ek)/r1) = 9,83 m/s2

Ma=sqrt((G*Mk)/r2)=3,31415988375e-05 m/s2

(r1+r)=sqrt((G*Ek)/(Ea-Ma))=6366010,73178 metre 

r=(r1+r)-r1=10,73 metre  

gelgit yüksekliği  bulduğumuz değerin iki katı olur.yaklaşık olarak 21.46 metre çıkıyor.

Bu değere dar boğazlar sürtünme kuvvetleri vb sebepler yüzünden her yerde ulaşamaz.

Ayın uzaklığı sürekli  değiştiği için bu değer gün içinde oynayabilir.

Ea ile Ma hesabında Sqrt ifadelerini kaldırabilir misiniz? Yanlış  aktarmışım.

Aynı eşitlikte üslü ifadeleride eksik yazmışım.r2  ile r1  yanında ^2 olacak.

Disleksi olunca yaptığım hataları geç görüyorum.

15 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Uzayda ağırlık diye bir kavram yok. Kütle ise ölçülemeyen bir durum. Yani eşit kollu teraziye ay ve dünyayı koymak gerek.

Ay üzerinde bize uyguladığı çekimden anlayabiliriz belki. O zaman diyelim ki kütlesi düyanın 1/6 sı . Dünyanın 3/4 ü sudur . Ama gelgit sadece bir bölgede oluyor. Etkilediği su kütlesi  yine de kendi kütlesinden fazla.

Sudan daha akışkan hava var. Onu çekmiyor. Sürtünmesi daha yüksek olan suyu çekiyor.

uzayda ağırlık diye bir kavram var. 

Uzaydaki uydularda merkezkaç kuvvet ile ağırlık dengeye geldiği için ağırlık yokmuş gibi oluyor.

1 saat önce, TAO yazdı:

uzayda ağırlık diye bir kavram var. 

Uzaydaki uydularda merkezkaç kuvvet ile ağırlık dengeye geldiği için ağırlık yokmuş gibi oluyor.

Ağırlık göreceli bir şey. Kütle ise sadece eşit kollu terazide ölçülür o da mutlak anlamda hesaplamaz. Referans kütleye göre hesaplanır

Gelgit olayının daha çok dünyanın yer kabuğu hareketleri ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Örneğin hergün dünyanın bir tarafı ısınıp bir tarafı soğuyor dolayısıyla genleşme farkı gelgit olayını daha çok tetikler gibi. 

Ay ile bu kadar bağlantılı olması için dünyanın ay çevresinde dönüyor opması gerekir.

23 dakika önce, TAO yazdı:

41586_2016_BFnature17397_Fig3_HTML.jpg.8d47e8d9d4f9741548a1677cf7bce79f.jpg

Gravimetre sonuçları. Ay  güneş ile uyumlu.

Mavi çizgi de ölçme cihazından kaynaklı hatalar var. Deprem insan kaynaklı titreşimlerde ölçme cihazını etkiliyor.

Kırmızı çizgi bu hatalardan arındırılmış.

http://eprints.gla.ac.uk/118025/1/118025.pdf

Buradan nasıl anlam çıkaracağız?

Elbette dünya ve güneş sistemi birbiri içinde dengede duruyor.

4 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Çekim kütle ile doğru orantılıdır.

https://earthlymission.com/earth-compared-to-all-of-its-water-and-air/

Linkte hava su ve dünyanın hacim karşılaştırması var, bakmalısın.

Hava sudan daha az kütleye sahip. Bu yüzden su kadar etkilenmemektedir.

Ayrıca senin verdiğin ısınma vesaire örnekleri ay kadar etkili değildir. 

Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüs hızı bile etkili değildir. Ay nedeniyle dünyanın yaptığı yalpalama da etkili değildir. Herşey milyarlarca yıl önce oturmuştur. Hızlı giden otomobildeki yolcular gibi.

Yalpalama derken ileri geri salınım, yani kütle merkezinin etrafında dolanmayi kastediyorum.

Örneğin hergün dünyanın bir tarafı ısınıp bir tarafı soğuyor dolayısıyla genleşme farkı gelgit olayını daha çok tetikler gibi. 

Eklemeyi unuttuğum bir detayi gözden kaçırıyorsun.

Isınan suyun hareket yönünün aksine soğuk su haraket eder. Bu yüzden ısınmayla şişme soğuk suyun hareketiyle pek mümkün olmamaktadır.

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

Eklemeyi unuttuğum bir detayi gözden kaçırıyorsun.

Isınan suyun hareket yönünün aksine soğuk su haraket eder. Bu yüzden ısınmayla şişme soğuk suyun hareketiyle pek mümkün olmamaktadır.

Isınmayla şişme demedim zaten. Isı nedeniyle genleşme farkı dedim. Suyu ittiren soğuk suyun hareketi de olabilir, magmanın hareketi de olabilir.  Yoğunluk farkları da olabilir. Dünyanın homojen olmayan yapısından kaynaklı momentum değişimleri de olabilir.

Gelgit dediğin gibi olsaydı dünyanın hep belli noktalarında oluşmazdı. Karadeniz'de niye yok? 

Dünyaya çekim etkisi daha büyük olan başka gök cisimleri de var. En başta güneş.

2 saat önce, Deadanddark yazdı:

Çekim kütle ile doğru orantılıdır.

https://earthlymission.com/earth-compared-to-all-of-its-water-and-air/

Linkte hava su ve dünyanın hacim karşılaştırması var, bakmalısın.

Hava sudan daha az kütleye sahip. Bu yüzden su kadar etkilenmemektedir.

Ayrıca senin verdiğin ısınma vesaire örnekleri ay kadar etkili değildir. 

Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüs hızı bile etkili değildir. Ay nedeniyle dünyanın yaptığı yalpalama da etkili değildir. Herşey milyarlarca yıl önce oturmuştur. Hızlı giden otomobildeki yolcular gibi.

Yalpalama derken ileri geri salınım, yani kütle merkezinin etrafında dolanmayi kastediyorum.

Ama konu hacim değil ki .

28 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Isınmayla şişme demedim zaten. Isı nedeniyle genleşme farkı dedim. Suyu ittiren soğuk suyun hareketi de olabilir, magmanın hareketi de olabilir.  Yoğunluk farkları da olabilir. Dünyanın homojen olmayan yapısından kaynaklı momentum değişimleri de olabilir.

Gelgit dediğin gibi olsaydı dünyanın hep belli noktalarında oluşmazdı. Karadeniz'de niye yok? 

Dünyaya çekim etkisi daha büyük olan başka gök cisimleri de var. En başta güneş.

Sıcak su bir yöne doğru akarken onun boşalttığı yeri soğuk su alir. Yani isi ile genleşme gel git yapmayı mümkün kilmamaktadir. 

Karadenizin suyu Akdeniz'in suyuyla yer değiştirir. Karadeniz'de de oluyordur Medcezir ama kapalı sayılacak bir deniz ve kütle olarak düşük bir miktar ve bu nedenle etki az olmaktadır mutlaka.

Güneş kütle olarak çok büyük ama ne diyoruz, mesafenin karesi ile ters orantılıdır etki. Güneş dünya yüzeyindeki suyu ay kadar oynatmamaktadir.

5 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Buradan nasıl anlam çıkaracağız?

Elbette dünya ve güneş sistemi birbiri içinde dengede duruyor.

Yerçekimi ivmesi   değişimleri ile gelgitlerin yükselme alçalmaları ile aynı zamanda oluyor.

Ay ile güneş çekim gücü yerçekimi ivmesini etkiliyor. 

Bulduğum değer ile gelgitlerin su yükselmesi seviyesi ile aynı. :)

Kutle cekiminin en guzel etkisini bize uzak olmayan , gunes sisteminin bir baska uydusunda gormek mumkun.

Jupiterin ayi europa'da.

Dunya ile ay arasindaki mesafenin iki katina yakin bir uzaklikta duruyor jupitere.

Yuzeyi buzlarla kapli ve kutle cekiminin etkisiyle yuzey 100 yasinda bir insanin surati gibi.

Buzlar surekli kirilip uzun catlaklar olusturuyor , yuzeye buz altindan madde siziyor ve tekrar donuyor.

Google resimlerden europa moon diye bakabilirsiniz.

13 saat önce, TAO yazdı:

Yerçekimi ivmesi   değişimleri ile gelgitlerin yükselme alçalmaları ile aynı zamanda oluyor.

Ay ile güneş çekim gücü yerçekimi ivmesini etkiliyor. 

Bulduğum değer ile gelgitlerin su yükselmesi seviyesi ile aynı. :)

Zamanlamanın aynı olması herşeyi açıklamaz ki. Aynı anda meydana gelen bir çok doğa olayı da var.

Şunu anlamaya çalışıyorum, okyanusun trilyonlarca ton suyunu çekebilen bir etki neden Karadeniz'e etkisi az oluyor.

Kütlesi büyük olanın hareketi daha zor olmalıdır. Çünkü kuvvet dengesini bozmak daha zor. Kütlesi büyük olan okyanuslar aynı zamanda dünya tarafından daha güçlü çekiliyorlar.  Ayın çekim gücü onları nasıl sürüklüyor. 

Havayı çekse anlayacağım çünkü hava dünya çekiminiden daha az etkilenir. Ayın çekimine girme olasılığı daha fazla.

Kütlesi büyük olanın hareketi daha zor olmalıdır. Çünkü kuvvet dengesini bozmak daha zor. Kütlesi büyük olan okyanuslar aynı zamanda dünya tarafından daha güçlü çekiliyorlar.  Ayın çekim gücü onları nasıl sürüklüyor. 

Ay sadece sulari degil, komple dunyayi cekiyor.

Bu da olan sey.

BLdr3.gif

İki kuvvetin denge noktasi dunyanin merkezi degil.

Biraz abartiyorsun. interstellar filmindeki miller'in sularla kapli gezegeninde yasamiyoruz. Medcezir kitalari ortecek kadar yukselip alcalmiyor.

Ayin ve güneşin yaptigi bu etkiye verse verse en büyük katkiyi kuvvetli ruzgarlar verir. O da yukselen suyu kiyida tutmaya yarar.

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

Ay sadece sulari degil, komple dunyayi cekiyor.

Bu da olan sey.

BLdr3.gif

İki kuvvetin denge noktasi dunyanin merkezi degil.

Biraz abartiyorsun. interstellar filmindeki miller'in sularla kapli gezegeninde yasamiyoruz. Medcezir kitalari ortecek kadar yukselip alcalmiyor.

Ayin ve güneşin yaptigi bu etkiye verse verse en büyük katkiyi kuvvetli ruzgarlar verir. O da yukselen suyu kiyida tutmaya yarar.

Dünyanın merkezi olması şartı aramıyorum zaten.

Normal şartlarda büyük kütleli cisim küçük kütleli cisme daha fazla çekim uygular. Aksi halde dünyanın atmosferi çoktan dagılır giderdi. 

Suları çeken etki havayı da çeker çünkü havada da denizler kadar su buharı var.

46 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Dünyanın merkezi olması şartı aramıyorum zaten.

Normal şartlarda büyük kütleli cisim küçük kütleli cisme daha fazla çekim uygular. Aksi halde dünyanın atmosferi çoktan dagılır giderdi. 

Suları çeken etki havayı da çeker çünkü havada da denizler kadar su buharı var.

Dünyanın aya uyguladığı çekim kuvvetine F, ayın dünyaya uyguladığı kuvvete F1 diyelim.

F=F1 dir.

Dünya atmosferi kütle olarak dünyadaki sudan azdır.

Ama ay dünya atmosferini de etkilemektedir. Çekip koparacak kadar değil elbette ve üstelik suya uyguladığı etkinin yanında çok düşük bir etki.