Jump to content

Eğitim Sistemi Ne İşe Yarar

somebody

Recommended Posts

Eğitim sistemi adı altında devletler veya egemen sistemler kendilerine itaat edecek insan kitlelerini yaratmaya çalışmaktadırlar. Eğitim adı altinda  insanların hayatla ilgili öğrenmesi gereken temel konuları degil de daha çok hayal ve fantazi bilgiyle oyalandiklarini görüyorum. Temel olarak egemen sistemlerin probaganda unsurları dayatilmaktadir.

Hiçbir okulda toplumsal davranış kuralları öğretilmektedir. Ama onun yerine yok antik insanlar, yok Roma , İsa Muhammed gibi hayali bilgilerle donatilmaktaditlar. Bu yüzden çevrenizdeki çoğu insan sosyal ilişkilerinde basarız kalmaktadir. 

Babam anlatırdı , onların döneminde ilkokulda dikiş dikmesini , yemek yapmasını hatta kırsal kesimlerde alet tamiri , tarlaya çit yapmasını dahi öğretirlermiş. Şimdi bunları geçtik bilgisayar , telefon veya trafik bilgisi gibi güncel konuları bile öğretmiyorlar.

Her konuşan insanın bilmesi gereken hitap şekillerini bile öğretmiyorlar. Toplumdaki şiddetin temel nedeni de zaten bu hitabet eksikliğidir. İnsanlar birbirlerine neyi nasıl söyleyeceklerini dahi bilmiyorlar.

Görgü kuralları cool gençlik adı altında ya şımarık reklamlara yada maganda dizilerine havale edilmiş . 

• 3 ay sonra...
On 08.11.2021 at 13:48, Kafir İmam yazdı:

Eğitim sistemi adı altında devletler veya egemen sistemler kendilerine itaat edecek insan kitlelerini yaratmaya çalışmaktadırlar. Eğitim adı altinda  insanların hayatla ilgili öğrenmesi gereken temel konuları degil de daha çok hayal ve fantazi bilgiyle oyalandiklarini görüyorum. Temel olarak egemen sistemlerin probaganda unsurları dayatilmaktadir.

Hiçbir okulda toplumsal davranış kuralları öğretilmektedir. Ama onun yerine yok antik insanlar, yok Roma , İsa Muhammed gibi hayali bilgilerle donatilmaktaditlar. Bu yüzden çevrenizdeki çoğu insan sosyal ilişkilerinde basarız kalmaktadir. 

Babam anlatırdı , onların döneminde ilkokulda dikiş dikmesini , yemek yapmasını hatta kırsal kesimlerde alet tamiri , tarlaya çit yapmasını dahi öğretirlermiş. Şimdi bunları geçtik bilgisayar , telefon veya trafik bilgisi gibi güncel konuları bile öğretmiyorlar.

Her konuşan insanın bilmesi gereken hitap şekillerini bile öğretmiyorlar. Toplumdaki şiddetin temel nedeni de zaten bu hitabet eksikliğidir. İnsanlar birbirlerine neyi nasıl söyleyeceklerini dahi bilmiyorlar.

Görgü kuralları cool gençlik adı altında ya şımarık reklamlara yada maganda dizilerine havale edilmiş . 

Eleştirileriniz gayet yerinde... Ben de resmi eğitimin ya tümden hatalı, ya da eksik ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Mevcut sistemin tornasından geçen nesiller, insanda hayal kırıklığı yaratıyorlar. Ama en ideal sistem nasıl olmalıdır, okullarda tam olarak neler öğretilmelidir ve de neler öğretilmemelidir, o konuda kesin konuşmak için kendimi yetkin görmüyorum işin açıkçası. Sonuçta ben bir eğitimci, uzman ya da pedagog değilim...

Ama bahsettiğiniz gibi, görgü kuralları, toplumsal davranış kuralları, hitap şekilleri, alet-edevat-makina kullanımı, trafik bilgisi vesaire öğretilebilir. Aslında öğretilebilecek konular sayısız gibidir ama öte yandan bir de zaman sorunu da vardır, çünkü her şeyi öğretmeye yetecek zaman da yoktur. Bu yüzden seçici olunmak zorundadır...

Türkiye'de müfredatta yer alan "resim, müzik ve beden eğitimi" dersleri, konuluş amacına uygun bir şekilde layıkıyla işlenmiyor, doğru düzgün bir şey öğretilmiyor, bu 3 ders "dostlar alışverişte görsün" zihniyetiyle müfredata konulmuş gibidir sanki...

Demişsiniz ki: "Eğitim sistemi adı altında devletler veya egemen sistemler kendilerine itaat edecek insan kitlelerini yaratmaya çalışmaktadırlar. Eğitim adı altında temel olarak egemen sistemlerin propaganda unsurları dayatılmaktadır."

Bence devletler bu niyet ve amaçlarını zaten inkar bile etmiyorlar! Propagandayı hak görüyorlar ve bu haklarından feragat etmeye de yanaşmazlar... Öğrenciler daha küçüklükten itibaren itaatkâr hale getirilmezse veya kendi hallerine bırakılırlarsa, devleti uzun vadede yaşatamayız diye düşünüyorlar...

Amerikalı yazar-gazeteci H. L. Mencken'in de buna benzer bir eleştirisi vardır. Şöyle demiş H. L. Mencken:

"ABD'de ve dünyanın her yerinde eğitimin asıl amacı şudur: mümkün olduğunca fazla sayıda bireyi tehdit oluşturmayacak bir düzeyde tutmak, standartlaştırılmış bir vatandaşlık öğretisini yaymak, başkaldırı ve özgünlüğü öldürmek."

Kadın yazar-şair Ellen Gilchrist'in, ideal eğitimin nasıl olması gerektiği ile ilgili fikri ise şöyle:

"Bir çocuğu eğitmek için tek yapmanız gereken, ona okumayı öğretmek ve sonra rahat bırakmaktır. Bundan ötesi, beyin yıkamaktır."

İlginçtir, çok zeki ve çok ünlü bazı isimler de eğitim sistemini yeren laflar sarf etmişlerdir:

Mesela Bertrand Russell'ın şu sözü meşhurdur:

"İnsanlar cahil doğarlar, aptal değil. Eğitim, onları aptallaştırır."

Albert Einstein'e atfedilen 2 tane söz var:

"Eğitim, okulda öğrenilen her şeyi unuttuktan sonra arta kalan şeydir."

"Merak duygusunun, resmî eğitim sistemine rağmen ölmemiş olması bir mucizedir."

Mark Twain "Okulumun, eğitimimi engellemesine hiçbir zaman izin vermedim" derken, 

Winston Churchill de "Eğitimimi sekteye uğratan tek şey, okul oldu" demiş...

Sigmund Freud, "Çocuğun ışıl ışıl zekâsı ile ortalama bir yetişkinin cılız zihniyeti arasında ne acı bir çelişki var!" derken öyle tahmin ediyorum ki eğitim sistemini eleştirmek istiyordu...

Alexandre Dumas daha açık konuşarak, "Neden küçük çocuklar bu kadar akıllı da, yetişkinler bu kadar aptal? Bunu başaran, eğitim olsa gerek" demiş...

Evet @aynar dediklerine katılıyorum. Bireyin kendine yetecek en temel eğitim okuma yazma ve dört işlemdir. Diğerleri 25 yaşına kadar oyalama ve beyin yıkamadır.

Eğitim sistemi niye aptal yetiştirir konusuna değinmek isterim. Çünkü kabiliyetli insana hitap etmez. Yeteneksizlere kopya verir. Bunun formülü şudur , şöyle yap , böyle çöz der. Sonra da aynısını sınavda sorar. Aynı cevabı bekler. Halbuki yetenekli insan farklı baktığı için aynı cevabı vermez ve bu yüzden de başarısız damgası yer.

Çoğu yetenekli insan okula düşmandır bu yüzden.

• 1 sene sonra...

Eğitim hayatı boyunca İngilizce görüp en basit cümleleri kuramayacak tipler sosyalleşsin, vatansever olsun ve suç işlemesin diye var bu eğitim sistemi.

Yoksa bütün 4 yıllık lise matematik müfredatını 3 haftada bitiren zeki öğrencileri tanıyorum. (Evet bitiyor.)

Boşa 4 yıl harcatmak yerine sanayiye çırak olarak verilseler çok daha büyük bir iş yapılmış olur.

On 17.02.2022 at 16:53, Kafir İmam yazdı:

Evet @aynar dediklerine katılıyorum. Bireyin kendine yetecek en temel eğitim okuma yazma ve dört işlemdir. Diğerleri 25 yaşına kadar oyalama ve beyin yıkamadır.

Öğrenemiyorlar ki zaten. Boş boş gidip geliyorlar. 

Bu aptallık ancak ekmek tüketimi ile açıklanabilir başka açıklaması yok.