Jump to content

Kanada göçmen ve mülteci bürosunun araştırması

mantik

Recommended Posts

Ateistforum’un kurucularından olduğum ve Ateizm konusunda kitap yazdığım için eskiden beri arada bir benimle bağlantı kurulup sorular sorulmuştur, Türkiye’de ateizmin durumuyla ilgili. Yerli ve yabancı kaynaklara çok sayıda röportaj verdim geçmişte. BBC’nin hazırladığı bir belgeselin Harun Yahya ve İslami Yaratlışçılık bölümüyle ilgili kendilerine danışmanlık falan da yapmıştım zamanında.

Bu tür konular olduğu zaman, Amerika’da yaşayan bir Türk Ateisti olarak (ve bu konularda en azından geçmişte aktif olmuş biri olarak) özellikle Batılı araştırmacılar bilgi aradığı zaman dönüp dolaşıp beni buluyorlar sıkça, bu konulardaki sorularını cevaplayabilecek bir kişi olarak.

Şimdi de yine böyle bir durum ortaya çıktı. Kanada’nın göçmenlik ve mülteci bürosu, Türkiye’de ateizm ve ateistlerin durumuyla ilgili bir araştırma yapıyor, ve bilgi topladıkları çeşitli kaynaklardan biri olarak benimle de bağlantı kurmuş durumdalar.

Türkiye’de ateistlerin yaşadığı sorunlarla ilgili genel bilginin yanı sıra, özellikle de aşağıdaki sorular çerçevesinde bilgi istiyorlar:

1. Türkiye’de, fakat özellikle İstanbul’da, devlet kurumları ve otoriteler ateistlere nasıl davranmaktadır?

2. Türkiye’de, fakat özellikle İstanbul’da, halk ateistlere nasıl davranmaktadır?

3. Türkiye’de, vatandaşların dinsel etkinliklerini devlete bildiren yerel milisler (silahlı sivil gruplar) var mıdır?

Bu soruları cevaplayan ve genel bilgi veren bir yazılı rapor hazırlayacağım kendileri için bu konuda. 

Bu soruların cevaplarında bana yardımcı olur musunuz?

Ateistforum ve Düşünce Dünyası’nın siz takipçilerinin bu konularda neler bildiğini ve neler düşündüğünü merak ediyorum.

Ateistlerin devlet ve halk tarafından rahatsız edildiği spesifik örnekler, ve ateistleri devlete gammazlayan silahlı gruplar türü basında çıkmış haberler falan varsa, onlara verebileceğiniz linkler de makbule geçecektir.

Bu raporu kendilerine en son 25 Ekim’de ulaştırmam gerekiyor.

Her türlü verebileceğiniz bilgi ve yardım makbulümdür.

Teşekkürler.

Üzgünüm, sana bu konuda fazla yardımcı olamayacağım, çünkü ben de yurtdışında yaşıyorum. Ancak Türkiye´de dinsizlere karşı ayrımcılık yapıldığının en güzel örneğini cenaze merasimlerinde veya mezarlıklarda görebilirsiniz. Yanılmıyorsam, bir dinsizsin cenaze namazı kılınmadan defin edilmesi veya yakılması imkansız gibi.

https://t24.com.tr/haber/ateistler-mezarlik-tahsis-edilmeli-krematoryumlar-acilmali,259798

• 4 hafta sonra...
On 17.10.2021 at 12:18, mantik yazdı:

Türkiye’de ateistlerin yaşadığı sorunlarla ilgili genel bilginin yanı sıra, özellikle de aşağıdaki sorular çerçevesinde bilgi istiyorlar:

1. Türkiye’de, fakat özellikle İstanbul’da, devlet kurumları ve otoriteler ateistlere nasıl davranmaktadır?

2. Türkiye’de, fakat özellikle İstanbul’da, halk ateistlere nasıl davranmaktadır?

3. Türkiye’de, vatandaşların dinsel etkinliklerini devlete bildiren yerel milisler (silahlı sivil gruplar) var mıdır?

Tarihi geçmiş de olsa cevap vereyim , Türkiye İstanbul'da yaşayan biriyim.

Cevap 1 : Türkiye eskiden beri sözde laik devlet ama yine eskiden beri yurttaşlarını ateist olarak kabul etmiyor. Ateistim diyen olsa bile onlara da anne babasının dinine göre davranıyor.

Cevap2:  Türkiye'de halk ikiyuzludur. Sen uzak çevrenden birine ateistim  dediğinde sana karşı çok hoşgörülü anlayışlı davranmaya çalışır. Ama arkandan iki milyon küfür eder. Eğer menfaati varsa senden daha fazla ateist olur . Halk her zaman güçlüden yanadır. Her konuda menfaatine göre davranır.

Yakın cevrende ateistim dersen önce menfaat kuralı geçerlidir. Sonra ikna turları başlar. Sonra da dışlanirsin. Yani sana önce abuk subuk sorular sorarlar. Eşcinsel misin , ateistler ensest yapıyor sende yapıyor musun gibi.. sanki dünyanın tüm kurallarını müslümanlar keşfetmiş gibi sana kardeşin helal mi yani annene ne gözle bakıyorsun falan derler..

Cevap3: Evet her türlü dinsel etkinliği 70 yıldır devlere bildiren ajanlar var ama silahlı değiller. ve bunların sayısı da az değil.

Yani Türkiye devlet olarak hiçbir zaman laik olmadı.