Jump to content

Her bebek iyi, zeki ve yetenekli doğar

Arif Özseven

Recommended Posts

Merhaba, bir nostalji yapayım dedim ve Ateistforum´daki yine aynı başlıklı yazıları/mı okudum.

Ama sonra da yeni yazmalara kapandığını farkettim.

Üzüldüm.

Renkleri göremeyiz diye. 

Bu siteyi gösteriyordu.

Ben de aynı konu başlığını bu sitede açmak ve son haliyle tartışmak istedim.

Sorum "Sizce de her bebek iyi, zeki ve yetenekli doğar mı?"

Evet ise neden, hayır ise neden?

Güzel bir mevzu. İyi/kötü olmanın zeka ve yetenek ile alakası yoktur. İyi/kötü subjektif bir kavramdır ve kişiden kişiye göre değişir. Kime veya neye göre iyi?

Ayrıca zeki olmanın da yetenekli olmakla bir alakası yok, çünkü zeki olmayabilirsiniz ancak bir çok konuda pekala bir hayli yetenekli olabilirsiniz. Mesela çok iyi bir futbol oyuncusu, ressam veya şarkıcı olup da iki cümleyi bir araya getiremeyenler var.

Ben soruyu şöyle sormak istiyorum: Zeki mi doğulur yoksa zeki mi olunur? Bu konuda genlerin de rol oynadığını gösteren bazı veriler olmasına rağmen, bilim dünyasında bu hususla ilgili görüş birliği olduğunu zannetmiyorum. Ebeveynleri zeki olup çocukları normal olanlar olduğu gibi tam tersi durumlar da var.

• moderator başlığı Her bebek iyi, zeki ve yetenekli doğar olarak değiştirdi

Doğmaz. 

Psikolog bir aile çocuklarına üvey kardeş olarak bir şempanze evlat ediniyor ve gelişimlerini izliyor. Çocuk konuşmayı öğrenene kadar şempanze zeka testlerinde çocuktan daha önde, çocuk konuşmayı öğrendikten sonra devamlı ilerliyor, ancak şempanze aynı yerde kalıyor. 

Yani biz zeki doğmayız, zeki doğanlar olabilir tabii ki genetik sebebiyle. Ama bizi biz yapan dilimizdir. 

İyilik kısmına gelince, iyiliği neye göre tanımladığımıza bağlı. Bana kalırsa her çocuk bir teröristtir. 

5 hours ago, Plütoncu said:

Doğmaz. 

Psikolog bir aile çocuklarına üvey kardeş olarak bir şempanze evlat ediniyor ve gelişimlerini izliyor. Çocuk konuşmayı öğrenene kadar şempanze zeka testlerinde çocuktan daha önde, çocuk konuşmayı öğrendikten sonra devamlı ilerliyor, ancak şempanze aynı yerde kalıyor. 

Yani biz zeki doğmayız, zeki doğanlar olabilir tabii ki genetik sebebiyle. Ama bizi biz yapan dilimizdir. 

İyilik kısmına gelince, iyiliği neye göre tanımladığımıza bağlı. Bana kalırsa her çocuk bir teröristtir. 

Sen ne sacmaladin simdi?

On 16.10.2021 at 06:03, Arif Özseven yazdı:

Merhaba, bir nostalji yapayım dedim ve Ateistforum´daki yine aynı başlıklı yazıları/mı okudum.

Ama sonra da yeni yazmalara kapandığını farkettim.

Üzüldüm.

Renkleri göremeyiz diye. 

Bu siteyi gösteriyordu.

Ben de aynı konu başlığını bu sitede açmak ve son haliyle tartışmak istedim.

Sorum "Sizce de her bebek iyi, zeki ve yetenekli doğar mı?"

Evet ise neden, hayır ise neden?

Doğmaz.

Zekayı, hafızayı, kişiliği etkileyen genetik hastalıklar var.