Jump to content

Kılıçdaroğlu Güneydoğu İllerine Özerklik Verecekmiş

Terzaghi

Recommended Posts

Bosuna, CHP'nin AKP'lilestigini, BOP esbaskanligi muhalefeti yaptigini, Libya tezkeresini gecirdigini ve ABD'nin orta dogu politikasini destekledigini soylemiyoruz.

Oyuzden AKP rahat,cunku muhalefet yok, onun dediklerini onaylayan var.

AKP'nin demokratik açılımı palavraydı.

O yüzden içeriği hakkında tek laf edemediler.

Sonunda da hiçbir açılım yapmadan "Kürt sorununu hallettik" dediler.

Kılıçdaroğlu ise demokratik devrim düşüncesinde.

Sadece Güneydoğu'da değil, tüm yerel yönetimlerde özerklik düşünülüyor. Bunda çekinilecek birşey yok ve gerekli.

Yani, eyalet gibi bölgelere ayrılınması ve her bölgenin kendi mülki amiri olması şeklinde bir proje değil.

Ama bunu uygulayabilmesi için AKP gibi ezici bir meclis üstünlüğüne, güçlü bir iktidara sahip olması gerekir.

Bunun olanaksız olduğu, tek başına CHP iktidarının bile bu seçimde hayal olduğu belli.

Bir koalisyon hükümetiyle yapılacak bir iş olmadığına göre, Kılıçdaroğlu'nun bu vaadini Güneydoğu'da kaybettiği eski prestijini yeniden kazanmaya yönelik olarak görebiliriz.

Nitekim AKP'nin Hakkari mitingi çevre illerden toplanmış bindirilmiş kıtalarla yapılırken, CHP'nin Hakkari halkını topladığı ve coşkulu bir kalabalığa hitap ettiği görüldü.

Seçimlerde Güneydoğu'dan milletvekili çıkaramasa bile eski yüzdelerini katlayacağı kesin.

Bugüne kadar duydugumuz en uçuk seçim vaatleri ...Bunlar belirtilirse örnekleri varmi yokmu üzerine tartisabiliriz.

Benim icime sindiremedigim kayit disi olan ama aslinda vergi mükellefi olmasi gerekenlerin su anki vergi mükellefleri kadar cok olusu. Bu soruna hic kimse deginmiyor. Bence en önemli sorun.

Uçuk seçim vaatleri ...bunlari ilk defada duymuyoruz. "Üc anahtar verecegim" diyenleri yoksa unuttunuzmu?

SAYGILAR

Her ne olursa olsun, bu secimlerde AKP-CHP koalisyonu gundeme gelecek,

CHP, AKP'nin hangi onerisine karsi cikabilir ve neden?

Ben AKP'nin yine tek başına iktidar olacağını sanıyorum.

Ama bu defa artık eski üstünlüğüne sahip olamayacak ve mecliste yasa çıkarmak için bir müttefik'e ihtiyaç duyacak.

Yeni anayasa da AKP anayasası olmayacak.

Varsayalım ki sonuç dediğin gibi olsun ve CHP-AKP koalisyonu kurulsun.

Asıl o zaman "AKP, CHP'nin hangi önerisine karşı çıkabilir?" diye sormalı.

Çünkü CHP'nin kimseye bir gebeliği yok.

AKP'yi ise davalar, dosyalar bekliyor. :lol:

Saygideger pante;

Ben ondan degil; anayasa degisikliginden, iki partili sistemden, BOP esbaskanligi gorevlerini yerine getirmekten, milliyetciligin yerini, tekrar dinin almasindan v.s. bahsediyorum.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Hayır. Bence öyle birşey olmayacaktır.

Bunlar MHP'nin, Cumhuriyetçi Güç Birliği'nin, Türk Solu vb. milliyetçi kesimin korku propagandaları.

CHP, BOP çerçevesinde olan hiçbir girişime onay vermez.

Anayasa açısından da AKP CHP'ye uymak zorunda kalır ve iyi de olur.

Milliyetçilik giderek zaten güç kaybedecektir.

Dincilik ise bundan öte gidemez, bundan sonra inişe geçecektir.

Ama AKP yine ezici üstünlüğünü sürdürürse, milliyetçilik de yükselir dincilik de.

Saygideger pante;

Benim insan ve insanlik sezilerim, bilgi, birikim, bilinc ve farkindalik temelinde simdiye kadar hic yanilmadi ve yanilmaz.

Kilictaroglu'nun da bir ABD adami oldugunu istersen zamana birakalim ve bize gostersin. Yalniz unutmaki, ulke ve toplumunun zamani yok.

Eger konu "korku" ise, tek korku insan ve insanligin basina gelecek olan korkudur.

TC tarihi bugune kadar Turkiye'den yazilmamistir ve ufukta da bu gorunmemektedir.

Yarin, NATO'nun emrinde baskaulkeleri degil de, kendi ulkesinin kendi elleriyle BOP'a teslim edilecegi gunler yakindir.

Bazen yakin gelecek degil; yakin gelecegi belirleyen arka plandaki gelecegin yonlendiricisini gormek gerekir.

Turkiye 1940'larda 50'leri, 50'lerde 60'lari, 60'larda 70'leri 70'lerde 80'leri ve 80'lerde de 2000 leri goremedi. Bari bugun, 2023'u gormeye calissin.

Olanlarin arkasinda kalmak yerine, onune gecsin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger pante;

Benim insan ve insanlik sezilerim, bilgi, birikim, bilinc ve farkindalik temelinde simdiye kadar hic yanilmadi ve yanilmaz.

Kilictaroglu'nun da bir ABD adami oldugunu istersen zamana birakalim ve bize gostersin. Yalniz unutmaki, ulke ve toplumunun zamani yok.

Eger konu "korku" ise, tek korku insan ve insanligin basina gelecek olan korkudur.

TC tarihi bugune kadar Turkiye'den yazilmamistir ve ufukta da bu gorunmemektedir.

Yarin, NATO'nun emrinde baskaulkeleri degil de, kendi ulkesinin kendi elleriyle BOP'a teslim edilecegi gunler yakindir.

Bazen yakin gelecek degil; yakin gelecegi belirleyen arka plandaki gelecegin yonlendiricisini gormek gerekir.

Turkiye 1940'larda 50'leri, 50'lerde 60'lari, 60'larda 70'leri 70'lerde 80'leri ve 80'lerde de 2000 leri goremedi. Bari bugun, 2023'u gormeye calissin.

Olanlarin arkasinda kalmak yerine, onune gecsin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Sen çok fazla Ulusal Kanal izliyorsun herhalde. :D

TC tarihine 48'lerden sonra dışardan müdahale var.

Ondan öncesi içinse böyle bir iddianın hiçbir geçerliliği yok.

2023'e ise demokratik devrimini tamamlamış, 100 milyon nüfusla ve dünyanın en büyük bir düzine ülkesinden biri olarak gireriz.

21. asır Türkiye'nin yüzyılı olacak ve yüzyılın sonunda zirvede süper bir devlet olarak yerini alacaktır.

Kaygıya, korkuya gerek yok. :D

Aksini düşünüyorsan ne önermektesin?

AKP kötü, CHP kötü, MHP kötü, ee?

Darbe mi yapılsın yani?

Darbeleri ordu yaptığına göre, AKP_CHP ABD'ye tabi de, ordu neye tabi? :)

Saygideger pante;

Darbe mi yapılsın yani?

Darbeleri ordu yaptığına göre, AKP_CHP ABD'ye tabi de, ordu neye tabi?-pante-

Kafan yerinde mi, yoksa biraz ictin mi?:rolleyes:

Bu konuyu seninle ne zaman tartissak hep yarim biraktin.;)

Simdi de donup bana soruyorsun. Benim cozumum belli antiayrimci, toplumun har turlu farkli halklarinin haklarini ve ozgurluklerini evrensel hukuk ve insan haklari temelinde koruyacak bir sivil kuruluslari olan, sosyal, sekuler devlet yapisinin insasi.

Var mi, bildigin boyle bir onerisi olan parti?

Konu ulusal kanal degil, konu benimde ulkenin butunlugunden yana olmam. Cun ku insan ve insanligi, toplumu ne kadar genisletirse o kadar onemlidir. O yuzden bolunme cozum degil. Ama sorunlari ve farklari gormemezlikte cozum degil.

Ulusal kanal, bana gore CGB'de dahil; bir turk milliyetcisi ve kurt ya da dini farklar uzerine bir politikalari yok. Amaclari, olmayan laikligi kurtarmak ve mumkunse ulkeyi bir butun halinde korumak.

Oyuzden olacak olan, benim senin ne istedigi degil; toplumun neyi sececegi (bilincsiz de olsa) ve secilene ne emirler verilecegi.

Gerci senin ile anlasamadigimiz bir konu, TC devletini batinin kurdurdugu konusudur.

Oyuzden Turkiye, emperyalizmin bir zayif halkasidir, ne emperyalist olmasina izin verilir, ne de sosyal ve normallesmesine.

Bunu yapacak olan bir bilincin ulke bunyesinde yesermesi icin, en az 3 asir gerekir.

Cunku din de milliyette henuz asilamamis birer tabudur.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Kılıçdaroğlu ise demokratik devrim düşüncesinde.

Sadece Güneydoğu'da değil, tüm yerel yönetimlerde özerklik düşünülüyor. Bunda çekinilecek birşey yok ve gerekli.

Yani, eyalet gibi bölgelere ayrılınması ve her bölgenin kendi mülki amiri olması şeklinde bir proje değil.

Aynı şeyi Tayyip dese,

ne BOP eşbaşkanlığı kalır,

ne vatan hainliği kalır,

ne Kürtçülüğü kalır ama...

İşte diyorum ya iki yüzlüsünüz,

bu özelliğinizi kabul edin artık.

CHP devlet partisidir, içinden böyle aykırı meyillenmelere kesinlikle izin verilmez, derhal bertaraf edilir. Panteidar

Katılıyorum sevgili panteidar ,haklısın.

Kılıçdaroğlu ,öyle laf olsun diye söylemiyor.

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na vurgu yaparak söylüyor.

Türkiye 1988'de bunu imzalamış ve iç müktesabata dahil etmiştir.

"yerel yönetimlerin ,il özel idarelerine devri" , "belediyelerin ihtiyaçlarına göre vergi toplayabilmesi" , " belediyelerdeki sağlık ,eğitim gibi müdürlüklerin yine ihtiyaçlarına göre atama yapabilmeleri" gibi yasa ve yönetmelikler AKP döneminde hayata geçmiştir.

Ama daha önce "İller Bankası" ,"Köy Hizmetleri" gibi kurumların tasfiyesi ile il özel idarelerine alan açılmıştır ; ANAP, MHP ve DSP hükümeti döneminde.

Yani fiilen bu süreç öncesinde işlemekte ama AKP döneminde zil zurna çalmaktadır.

Yeni söylenen bir şey yok...

Sadece basın birden abartma gereği duydu nedense!

bkz. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı

Saygideger pante;

Darbe mi yapılsın yani?

Darbeleri ordu yaptığına göre, AKP_CHP ABD'ye tabi de, ordu neye tabi?-pante-

Kafan yerinde mi, yoksa biraz ictin mi?:rolleyes:

Bu konuyu seninle ne zaman tartissak hep yarim biraktin.;)

Simdi de donup bana soruyorsun. Benim cozumum belli antiayrimci, toplumun har turlu farkli halklarinin haklarini ve ozgurluklerini evrensel hukuk ve insan haklari temelinde koruyacak bir sivil kuruluslari olan, sosyal, sekuler devlet yapisinin insasi.

Var mi, bildigin boyle bir onerisi olan parti?

Konu ulusal kanal degil, konu benimde ulkenin butunlugunden yana olmam. Cun ku insan ve insanligi, toplumu ne kadar genisletirse o kadar onemlidir. O yuzden bolunme cozum degil. Ama sorunlari ve farklari gormemezlikte cozum degil.

Ulusal kanal, bana gore CGB'de dahil; bir turk milliyetcisi ve kurt ya da dini farklar uzerine bir politikalari yok. Amaclari, olmayan laikligi kurtarmak ve mumkunse ulkeyi bir butun halinde korumak.

Oyuzden olacak olan, benim senin ne istedigi degil; toplumun neyi sececegi (bilincsiz de olsa) ve secilene ne emirler verilecegi.

Gerci senin ile anlasamadigimiz bir konu, TC devletini batinin kurdurdugu konusudur.

Oyuzden Turkiye, emperyalizmin bir zayif halkasidir, ne emperyalist olmasina izin verilir, ne de sosyal ve normallesmesine.

Bunu yapacak olan bir bilincin ulke bunyesinde yesermesi icin, en az 3 asir gerekir.

Cunku din de milliyette henuz asilamamis birer tabudur.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Kafam her zamanki gibi yerinde evrensel-insan.

Ama ben yerimdeyken bazılarının uçtuğunu görüyorum. :D

Ben bir tartışmayı yarım bıraktıysam karşımdakinin kafa sağlığı içindir. :lol:

TC kesinlikle batı eliyle kurulmuş bir ülke değildir.

Ama tarihin on yılları içindeki ayrıntıları bırakıp birer cümleye indirgersen böyle absürd bir sonuca ulaşabilirsin tabi.

Yani, "1. Dünya Savaşı emperyalistler tarafından planlı olarak osmanlı imparatorluğunu parçalamak üzere başlatıldı ve sonuçta Osmanlı'nın elinden petrol bölgeleri alınarak TC kurduruldu." gibi basite indirgenemez. Öyle olsa kurulmakta olan yeni devlete karşı Yunan ordusu taşeron olarak kullanılmazdı değil mi?

O dönem emperyalistlerin niyetleri ve planları yarım kalmıştı, milli mücadele sayesinde.

Yarım kalan planlar dönemimizde BOP'la düzenlenmeye çalışılıyor olabilir.

Ama CHP'yi de bu plana dahil ederek eleştirmenin tek sebebi; kimilerinin seçim propagandası, kimilerinin ise Kılıçdaroğlu'nun kimliğinden duyduğu kaygıdır. İkisi de boştur. CHP devlet partisidir, içinden böyle aykırı meyillenmelere kesinlikle izin verilmez, derhal bertaraf edilir. Kimlik ise boşa hezeyandır. CHP içinde geçmişte çok sayıda Kürt ve alevi kökenli üst düzey görevlerde bulunmuştur, yine bulunacaktır.

O yuzden Turkiye, emperyalizmin bir zayif halkasidir, ne emperyalist olmasina izin verilir, ne de sosyal ve normallesmesine

Değerli evrensel-insan ;

Bu teze bende katılmıyorum.

Döneminde Kaypakkaya bu tezi ortaya koymuş ,Fikret Başkaya "Paradigma'nın İflası"ında güncellemiş.

Kitap yakın dönemde yine basıldı ama bu sefer "Resmi Tarih Eleştirileri" olarak pek rağbet gördü.

Katılmamam içinde oldukça nedenim var.

Dostlukla

Aynı şeyi Tayyip dese,

ne BOP eşbaşkanlığı kalır,

ne vatan hainliği kalır,

ne Kürtçülüğü kalır ama...

İşte diyorum ya iki yüzlüsünüz,

bu özelliğinizi kabul edin artık.

Tayyip zaten BOP eşbaşkanıdır. Bunu defalarca kendi ağzıyla söylemiştir.

Aradaki farkı anlamak için emperyalizmi ve onunla işbirliğinin anlamlarını iyi bilmek gerekir.

Emperyalizmin çıkarları ve talepleri doğrultusunda konuya yaklaşmak ayrı, ülkenin ve halkın çıkarları doğrultusunda konuya çözüm üretmek ayrıdır.

Yani, emperyalistlerden bağımsız olarak kendi sorunlarına kendi içinde uygun çözümler üretmek ve dümeni kendi elinde tutmak bir tehlike arzetmez. Ama dümen başkalarının elinde olup da onların planları işletildiğinde ülkenin de, halkın da aleyhine neticelenir.

Belediyelerin özerkliği ile, eyalet sistemini ya da tek başına Güneydoğu'nun özerkliğini içeren "Demokratik Özerklik" talebini birbirine karıştırmayalım. O tür kararlar, Kılıçdaroğlu'nun boyunu aşar.

Saygideger pante;

Ben bir tartışmayı yarım bıraktıysam karşımdakinin kafa sağlığı içindir.-pante-

Bu dedigin banapek islemez. Cunku ben serbest dusunurum, aklimin hic bir konuda bir siniri yok.

Aslinda ben placebo'ya soz verdim, sizlerin akiullarinizin inanc ve ideoloji sinirlarini zorlamamak icin.

Ayrica benim dile getirdiklerim bir gozlemdir. Ne benim dusuncemdir, ne de tasvip ettigimdir.

Lozan'daki "TC devleti Osmanli'nin devamidir" ibaresi benim icin neyin ne oldugu ile ilgili yeterli bir delildir.

saygilarimla;

evrensel-insan

Lozan'daki "TC devleti Osmanli'nin devamidir" ibaresi benim icin neyin ne oldugu ile ilgili yeterli bir delildir.

Kesinlikle katılıyorum T.C.

Devlet-i Aliyye'nin devamıdır.

Bayrak aynı, kurumlar aynı, dil aynı

devleti kuran kadro Osmanlı eğitiminden geçmiş kişiler

hepsinden öte millet aynı.

1- Öyle bir ibare, Türkiye Cumhuriyetini batılıların kurduğu anlamı taşımaz.

2- Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Libya, Mısır, Irak, Suriye vb. ülkeler de Osmanlı'nın devamı mıdır?

3- "TC devleti Osmanli'nin devamidir" ibaresi kaçıncı madde? :lol: