Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation since 09/15/2021 in Posts

 1. 1 point
 2. Seninle aynı fikirdeyim. Dostum, gördün mü, fikirlerimiz nasıl da eşitlendi!
  1 point
 3. Kişinin kendisi için değerli olabilir. Fikirleri, kişinin kendisi içinde nasıl bir etki yarattığına bakılmaksızın sadece somut dünyada ne tür hadiselere gebe olduğuna göre yargılamak, bence büyük bir yanılgıya düşmemize neden olur.
  1 point
 4. Bence evren kavramını yanlış kullananlar var, çünkü söz konusu olan enerjinin daimi var olması. Kullandığımız zaman ve mekan bu evren için geçerlidir, çünkü ikisinin de başlangıcı bu evrenle baş göstermiştir. Enerji daima var ise, birden fazla evrenlerin olma olanağı ağırlık kazanıyor. Yani kainatta sayısız evren ve her evrenin kendine ait zaman ve mekanı olma olasılığı yok değil.
  1 point
 5. Once kisa bir giris yapaslim. Evren daimi gozlem veren bir mekandir. Mekan oldugu icin zamana ihtiyaci yoktur. Oyuzden zamansal olarak ortaya konamaz. Sadece uzerinde olan zamansal teoriler ya da gozlemler dile getirilebilir. Mekan olmadan uzerrindeki parcalarin ve bu parcalardan birinin yarattigi zamanin olmasi mumkun degildir. Insanoglu henuz evrenin bir mekan olarak ebatlarini ortaya koyamamistir. Evreni ve uzerideki her bir parcayi kendi parcasida dahil, gozlemlemektedir. Evren, insanoglunca bilinen ve sinirlari henuz ortaya konmamis en genis mekan olarak bir fenomendir. Dolayisi ile "evrenin oncesi" zamansal bir sorudur. Evren olmadi daimi olarak orda. Bunun zamansal basi ya da sonu ya da genislemesi daralmasi paralel evrenler v.s. sadece varsayimlardir. Cunku mekaninin henuz ebatlari bilinmeyen evrenin, neyin mekaninda genisledigi ya da daraldigi hangi mekandan var oldugu ne zaman oldugu v.s. sorulari ve yanitlari var sayimdir. Bilim ayrica neden/nicin den ziyade, nasil sorusunu sorar. Aksi sorular evrene beyin ve zihin soyutlamasi yuklemektir ve bir olduran aramaktir. Yani evreni oznellestirmek ya da tanri ile bag kurmaktir. Aynen asil sorun, gozlem vermeyen seyler hakkinda soru soran beyinlerimizde.
  1 point
×
×
 • Create New...