Jump to content

Numenal Yetinin Ortaya Cikisi

evrensel-insan

Recommended Posts

Numenal yetinin ortaya cikisinin tarihi kisaca soyledir.

E.Kant bilgiyi ya da varligi iki farkli katagoriye ayirarak; fenomeni bilimsel alana numeni de tanrisina bahsetmistir. 20.Yuzyil ile birlikte gelen, hem klasik bilimin metafizik varliksal tabaninin epistemoloji yani bilgisel tabana kaymasi hem Popper'in bilimi ispat, kesinlik, mutlaklik v.s. den bilimsel gelismeyi aciklayan gozlemsel yanlislanabilirlige tasimasi ve hem de bilimin bilimsel varisinin gercekten olguya yonelmesi bu gelismenin tarihidir.

Sonuncu olarak J.Piggett'in yapilandirmaci epistemoloji temelinde genetik epistemolojiyi ortaya atmasi ve her turlu post modernizmin anarsizm temelinde her seyi allak bullak etmesi ve quantum fizigi ve de uncertainty yasalari bilimin bilissel temelde cognitive science ve philosophy of mind temelinde de numenal yeti algisini ve bunu tanridan alip insanogluna geri kazandirmasidir.

Boylece kant'in numenal tanrisi ve fenomenal maddecilik tarihe karismistir.

Insanoglunun dogumdan hic bir deger tasimadigi ve tum degerleri numenal yeti degeri olarak yasam ve iliskilerden ogrendigi ortaya konmustur.

Iste bu dili de analoji ve abductive reasoning, yani mana cikarma temelinde degistirmis; insanoglunun aslinda kalitimsal kaderci her turlu teslimiyetinin sadece beyninde yerlesmis bir bilincalti sartlanmisligi oldugu oretaya konmustur.

Iste bu temelde insanoglu beynini sinirlayan her turlu akilci ve duygusal veri ve sinirlardan serbest dusunce ile arinmis ve herbir seyin kendi de dahil bir kavramsal bilgi olarak ortaya kondugunu saptamistir.

Iste boylece insanoglunun her turlu sosyal ve psikolojik dusunce ve davranisi, iliskisi v.s. bu numenal yeti temelinde gozleme alinmistir.         

• Like 1

Yazı size ait. Bilmeniz lazım.

Iste sorun da bu, oneriyorsun ama yapamiyorsun.

Bu yazi benim beyin duzeyimce ancak boyle yazilir.

Ben kimin beyin duzeyi ne kadardir, kim nereyi neden ve nasil algilayamaz. Bunu bilemem. Mumeccim degilim.

Bunu da ancak yaziya gelen yanitlardan algilayabilirim, o zaman da gelen yanita soruya v.s. gore de yanit yazarim.

Iste sorun da bu, oneriyorsun ama yapamiyorsun.

Bu yazi benim beyin duzeyimce ancak boyle yazilir.

Ben kimin beyin duzeyi ne kadardir, kim nereyi neden ve nasil algilayamaz. Bunu bilemem. Mumeccim degilim.

Bunu da ancak yaziya gelen yanitlardan algilayabilirim, o zaman da gelen yanita soruya v.s. gore de yanit yazarim.

Beyin düzeyiniz çok sınırlı o zaman..

Bu da bize sürpriz gelmemeli. Siz felsefe yiyor felsefe içiyorsunuz.

Felsefe terimleri ile yaşıyorsunuz.

Düşünce düzeyinde onların dışına çıkamıyorsunuz.

Size göre renkli bir fantezi alemi olabilir.

Bana göre her dar görüş açısı gibi, sıkıcı..

Beyin düzeyiniz çok sınırlı o zaman..

Bu da bize sürpriz gelmemeli. Siz felsefe yiyor felsefe içiyorsunuz.

Felsefe terimleri ile yaşıyorsunuz.

Düşünce düzeyinde onların dışına çıkamıyorsunuz.

Size göre renkli bir fantezi alemi olabilir.

Bana göre her dar görüş açısı gibi, sıkıcı..

Istedigin gibi degerlendirebilirsin. Yalniz kimin beyninin sinirli oldugu senin ayni yaziyi anlam ve icerigini bozmadan yazamamis olman. Cunku ayni beyin sinirliligi zaten yaziyi teknik bulmak ve algilayamamaktan sikayetci.

Benim beyinimin siniri yoktur. Cunku gozlem ve bilgi temelinde dusunur.

Istedigin gibi degerlendirebilirsin. Yalniz kimin beyninin sinirli oldugu senin ayni yaziyi anlam ve icerigini bozmadan yazamamis olman. Cunku ayni beyin sinirliligi zaten yaziyi teknik bulmak ve algilayamamaktan sikayetci.

Benim beyinimin siniri yoktur. Cunku gozlem ve bilgi temelinde dusunur.

Müslümanların Kur'an gibi bir kitap yazılamaz iddiasına benziyor.

Yazabilir miyim yazamaz mıyım?

Neden yazayım?