Jump to content

Yetişkin olma yaşı kaçtır?

denizbahar

Recommended Posts

Subyancilik konusundan acilmisti direk bu konuyu gundeme getirmek istemiyorum ama sizlere gore yetiskin insan siniri nedir, nasil belirlenmelidir? dunya genelinde yetiskin olma yasi 18 yas iken bu turkiyede evliligin ailenin rizasi ile 16'ya indirilmesi, ya da ornegin amerikada 16 yasinda ehliyet alip 21 yasinda alkol kullanmaya izin verilmesi gibi farkli konularda farkli uygulamalar vardir. peki sizce insan ne zaman yetiskin bir birey olup, kendi davranislarindan yuzde yuz sorumlu olmalidir?

Subyancilik konusundan acilmisti direk bu konuyu gundeme getirmek istemiyorum ama sizlere gore yetiskin insan siniri nedir, nasil belirlenmelidir? dunya genelinde yetiskin olma yasi 18 yas iken bu turkiyede evliligin ailenin rizasi ile 16'ya indirilmesi, ya da ornegin amerikada 16 yasinda ehliyet alip 21 yasinda alkol kullanmaya izin verilmesi gibi farkli konularda farkli uygulamalar vardir. peki sizce insan ne zaman yetiskin bir birey olup, kendi davranislarindan yuzde yuz sorumlu olmalidir?

Yetişkin adı üstünde bir eylemi yapmaya yetişkin hale gelmek...

Bir insan türlü konularda yetişkin olur...

Cinselliğe göre yetişkin olmak da görecelidir... kişiye göre değişir...

Hukuksal açıdan ülkemizdeki yetişkinlik sınırı 18 yaştır... yani 18 yaşından bir gün almış olması yeterlidir.

18 yaşın yetişkinlik sınırı olması günümüz bedensel ve zihinsel gelişimine göre mantıklıdır bence...

Ama siz sanırım cinsel açıdan sordunuz ve cinsellik yetişkinlikle değil, ergenlikle alakalıdır... yani kişinin cinsel ergenliğe ermesi...

Kİmisi 12 yaşlarında ergenleşirken kimisi 17-18 veya fazla yaşlarda ergenleşebilir...

Yani bir kişinin ergen olması onun aynı zamanda yetişkin olduğu anlamına gelmez...

Özetle, bu konu görecelidir :)

peki sizce insan ne zaman yetiskin bir birey olup, kendi davranislarindan yuzde yuz sorumlu olmalidir?

Hukuki sınırlamalar istisnalara göre değil, toplumun genel ortalamasına göre yapılır.

Evlilik kararı vermek; kişinin kendi yetki ve sorumluluğundadır. Hayat onun hayatıdır ve kimse onun adına karar veremez.

Yani, evlilik kararlarında vasilik geçersizdir.

Peki, kişi karar verebilecek yetki ve sorumluluğa ne zaman ulaşır?

İster evlilik olsun, isterse eğitim, iş, miras ve benzeri mali konularda kişinin konuları doğru algılayıp doğru kavrayabildikleri, konuyu çeşitli olumlu olumsuz yönleriyle değerlendirebildikleri ve kendi inisiyatiflerini kullanarak uygun karar verebildikleri çağa erginlik çağı ya da reşitlik deniyor.

Hukukta reşitlik yaşı 18 olarak belirlenmiş ki bence en alt sınırda belirlenmiştir ve bunun daha altı çağımız insanları için mümkün değildir.

18 yaşında reşit olan bir kişi attığı tüm imzalardan sorumludur.

Şimdi düşünelim:

Örneğin 15-16 yaşında çocuklukla-gençlik sınırında bir kişinin attığı imza ne derece sağlıklıdır.

Vasilik 18 yaşında başlar. 18 yaş altındakiler vesayet altındadır.

Şimdi bu yaşı 15 kabul edelim ve o çocuğa kalan miras olduğunu varsayalım.

Aldatılarak kendisine kalan bir evi değerinin çok altında satabilir. Ya da bir başka şeye imza atıyormuş gibi kandırılarak elinden satış vekaleti alınabilir.

Kaldı ki evlilik kararı hepsinden çok daha önemlidir.

Fiziksel olarak cinsel yeterliliğe erişmiş olması, aklının da ergin olduğu anlamına gelmez.

Yetiskin olma yasi,yetiskinligin ne olduguna baglidir.

Ben size burdan ornek vereyim.

Ilk yetiskinlik yasi, ki buna cinsel iliski ve evlilik dahil 16 nin bitmis olmasidir.

Yine ayni yas, yaptiginin sorumlulugunda olarak suclanabilek bir yastir.

Birahane, disko v.s. gibi yerlere girmek, kendi basina sigara ve icki almak ve ehliyet alabilme yasi da 18 dir.

Yetiskinligin, ne fiziki gelismislik, ne de akil bagli olmuslukla ilgisi yoktur.

Genelde cocuklar kiz erkek olsun 9 yasindan itibaren hem fiziksel gelisebilir, hem de akilbagli olabilir.

Bu temelde bir kisi kiz veya erkek 16 yasini doldurmamissa, cocuktur

16 yasini doldurmus olan, is bulup calisabilir,kendisi ayri bir evde de kalabilir.

Avrupa'da genelde de ayni oldugunu dusunuyorum.

Ayrica cografya dan dolayi erken ya da gecgelisimin konu ile ilgili bir bagi oldugunu dusunmuyorum.

Mesela zenciler cok cabuk gelisebiliyorlar.

Ayrica cocugun gelisimi genetik ve kalitimsal olarak ailesi ile de paraleldir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

18 yas olgunluga erisme yasi degil ama kararlarindan sorumlu olma yasi, bu daha da geriye cekilebilir en azindan suc isleme vb. konularda 15 16 yas olabilir. olgunlasma yasi bence 30lardan itibaren basliyor.

Ben bu konuya bilimsel bakıyorum..Bence ergenlikten çıkıp yetişkşnliğe başlangıç yaşının en alt sınırı 22 olmalı..Çünkü vücudun gelişimi 22 yasında bitiyor.

Bahsedilen yetisdkin yasi, kisinin kendi adina bir yasam sureceginin ve kararlar, sorumluluklar ve yukumlulukler alabileceginin yasidir.

Bu yasta kisinin kendi adina yapacaklari temelinde 16 ile 21 arasidir.

Bu temelde her konudaki yetiskinlik yassam ve iliski yasi zaten 22 olur. Yani bir yerde yuksek tahsil sonu.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Kesin bir yas sudur seklinde varsayilamaz diye dusunuyorum.

Cunku cocuksu yanlarimiz, hicbir zaman bicakla kesilircesine atilip bitmiyor. Sadece zevk alis yogunlugumuz sekil degistiriyor.

Ama sadece cinsiyete iliskin puberte yaslari cok daha kucuk. 8-9' dan basliyor yaklasik.

Fakat yasanilan cografya, irk ve kirsal-sehirsel yasam da bunda fazlasiyla etkili..

Aslinda yetiskinligi, yasla degilde; kisinin yetistiriminin hem toplumsal ve cografi hem de kendi kendi eliyle yasam ve iliskinin her dalinda algilamasi ne dusunup davrandiginin bilinc ve farkina varmasi temelindedir.

Iste o yuzden, adult ile yani yasa bagli yetiskinlik ile. maturity, yani olgunluk farkli kavramlardir.

Cunku bir kisi yas olarak degil, yasam ve iliskide, halk arasindaki deyimle, pismek ile ancak olgunlasir.

Dogrudur ama ornegin 40 yasinda degilsek bununla ilgili yorum yapmamiz zor olur, galiba herkes keni tecrubelerinden yola cikarak olgunlasma yasini veriyor...

Söyle diyeyim. Kötü kimseler 7 yasindan beri yetiskindir. Bilincli yaparlar.

Iyi kimseler ise 40 yasina kadar hep iyilik yapar.

40 indan sonra Dünyanin ne oldugunu anlar.

Is isden gecmemistir daha. 40 yolun yarisi.

Hakikaten ben 40"ima kadar herkesi kendim gibi dürüst iyiliksver falan bilirdim.

Simdi Muho 40 indan sonra Peygamber oldu demeyin ha.

Olduysada. Herseyi o yasindan sonra anladigindan. Zatan(seytan) olmustur. Yani intikam alip: Milleti isletmis,kandirmis ve kulanmistir. :lol: