Jump to content

Turkiye'de "Siyasal Islam" Donemi

evrensel-insan

Recommended Posts

T.C. tarihinde 1923'ten bu yana ilk defa politik tohumlari 1970 sonrasi atilan bir siyasal islam donemine girilmistir.

Bu iki anlama gelir.

T.C. politikassinin temelini artik islami cikarlar ve politikalar belirlemektedir.

T.C.'de devlet te hukumette tum yonetim kurumlari da artik siyasal islam cikari uygulamaktadir.

Liklik ve cumhuriyetin yani halkin idaresi artik islam politikalari secimi uzerinedir.

Tum kavramlar demokrasi hak ve ozgurlukler hukuk adalet v.s. sadece islam politik cikarlari temelinde degerlerndirilmektedir.

Sandik demokrasisi, sadece sandikta islam politikalari arasinda secimini yapacaktir.

Tum degerler milli degerler de dahil; islam politiukasi bunyesinde degerlendirilmektedir.

Tartismalar islam politikasi bunyesinde yapilmaktadir.

Tum cikarlar islam politikasi temelinde belirlenmektedir.

Egitim, bilim, yasam ve iliskiler islam politikasi ile yonlendirilmektedir.

Kisaca sandik sadece islam politikasini sandiktan cikararmaktadir.

Islam politik doneminin baslama sureci, gezi bilinci ile paraleldir.

Turkiye aslinda bilinc olarak uc ana ve aralarinda caglar farki olan duzeyde bolunmustur.

Islam politik cikarcilari

etnik ve diger etik ile her turlu izm ideolojik cikarcilar

Gezi bilinci

Bu ucu arasinda cagdas ucurumlar vardir.

Ilki ortacag zihniyetidir.

Ikincisi ronesans sonrasi aydinlanma donemi zihniyetidir

Ucuncusu bilgi ve bilisim toplumu ve cagdas zihniyettir.

Evet oyle bir ulke ve toplumda yasiyoruzki; sosyo-etik olarak toplum caglar farkina bolunmus.

Burada onemli olan eger islam poolitik cikarcisi zihniyeti tasimiyorsak; ulke de nasil bir yasam ve iliski surelebileceginin ortaya konmasidir.

Aksi, islam politik cikarinin hanfgisi olursa olsun; diger iki zihniyete yasam hakki tanimayacagidir.

O yuzden herkes bugunden sonra, bir halk idaresi olarak ulke ve toplumuna nasil bir idare getirecegini iyice sorgulasin.

Hem cumhurun basi secimlerinde, hem de 2015 genel secimlerinde.

hem 2013 hem de 2071 hedeflerini gozeterek.

Bu hedefler ile ulke ve topluma nasil bir idare getirileceginin farkinda ve algisinda olarak.

Belkide islam politik cikar gunleri yasadigimiz bugunler bizlere ilerisi icin politik cikmaza girmek yerine; dusunmek sorgulamak hedef belirlemek adina bir firsat sunmaktadir.

Aslinda yazilacak ve konusulacak cok sey var.

Ben simdilik konuyu acmak ve sunmak ile yetiniyorum.

Yanitlar geldigince konu detaylanacaktir.

• Like 6